Haftalık Borsa Yorumları – (16-20 Eylül 2019)

Borsada yükseliş hareketi hisse bazlı hareketlerle devam ederken döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında düşüş eğilimi sürüyor.

Piyasalarda olumlu seyir sürüyor. İç ve dış piyasalarda devam eden faiz indirim sürecinin olumlu yansımaları, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında yumuşama sinyalleri, Suudi Arabistan’da petrol tesislerine yönelik bombalı saldıralar, Türkiye-ABD ilişkileri ve Ankara’da yapılacak Türkiye-Rusya-İran zirvesi ve Suriye kaynaklı gelişmeler öne çıkan gündem konuları. Piyasalar faiz indirimleri ve parasal genişlemeye devam politikalarının olumlu etkisi altında. Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen 10 baz puanlık faiz indirimi sonrası 1 Kasım’dan itibaren 20 milyar dolarlık varlık alım kararı iyimserliği artıran gelişmeler oldu. Ancak Suudi Arabistan’da petrol testilerine yapılan bombalı saldırıların ardında petrol fiyatlarındaki sert yükseliş ve savaş söylemelerinin telaffuz edilmeye başlaması piyasalardaki iyimserliği azaltabilecek gelişmeler. Bu açıdan dış borsalarla birlikte petrol fiyatları yakından izlenecek. Diğer yandan Suriye konusunda gerek Ankara’daki üçlü zirve gerekse Türkiye-ABD ilişkileri yakından izlenecek gelişmeler olacak. TCMB’nin faiz indirimleri sonrası gözler ekonomik verilere çevrildi. Faiz düşüşlerinin ekonomik aktiviteyi ne ölçüde etkileyeceği önemli olacak. Bu hafta açıklanacak konut verileri ve işsizlik verileri yakından izlenecek. Dış piyasalarda ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 18 Eylül Çarşamba günü yapacağı toplantı ve faiz kararı bekleniyor. 25 baz puanlı indirim yönünde beklentiler güç kazanmış durumda. Ancak beklenti beklentiler dahilinde olduğu için piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir. Toplantı sonrası yapılacak açıklamalar ileriye dönük politikalar açısından önem kazanacak. ABD-Çin arasındaki ek gümrük vergisi uygulamasının ABD tarafından 15 Ekim’e ertelenmesi bu yöndeki gerginliği azaltan bir gelişme olarak görüldü. Borsaların bir süredir yükselişte olması olumlu gelişmelerin belli ölçüde fiyatlandığını gösteriyor. Bu açıdan olumlu seyir devam etmekle birlikte Suudi Arabistan kaynaklı gelişmeler kâr realizasyonları için gerekçe oluşturabilir.

Endekste çıkış hareketi devam ediyor. İlk destekler 101.500-100.500 seviyelerinde. 100.500 seviyesinin üzerinde çıkış hareketinin devamı beklenebilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 97.500 ve 95.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 104.150 ve 105.900 seviyelerinde görülüyor. 105.900 daha önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 105.900 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 107.000 ve 110.000 seviyelerinde bulunuyor. Endekste direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin