Haftalık Borsa Yorumları – (16-20 Aralık 2019)

Borsada yükseliş hareketi sürüyor. Döviz kurlarında yatay hareket ve faiz oranlarında düşüş eğilimi devam ediyor.

Piyasalardaki olumlu hava sürüyor. İçeride Merkez Bankası (TCMB) faiz indirim kararı, dışarıda ise ABD-Çin ticari görüşmelerinde anlaşma haberleri iyimserliğin devamında etkili oldu. TCMB faiz indirimlerine devam ederken reel ekonomi üzerinde de etkileri hissediliyor. Ekonomideki hareketlenmenin seyrini görmek açısından önümüzdeki hafta açıklanacak konut satışları önemli olacak. TCMB, önümüzdeki toplantılar için bekle gör veya çok daha düşük adımlarla faiz indirim politikalarını öne çıkarabilir. En azından enflasyonun daha da düştüğünü görmek istemesi ve önden yüklemeli faiz indirimlerine ara verebilir. Zira yıllık enflasyon ile TCMB faiz oranı arasındaki nerede ise fark kapanmış durumda. Bu aşamada piyasaların Türkiye-ABD ilişkileri ve yaptırımlar konusuna duyarsızlığı sürüyor. Ancak bu gelişmelerin yakından izlenmesinde yarar var. Dış gündemde ise uzun süredir sürekli yön değiştiren ABD-Çin ticaret görüşmelerinde nihayet anlaşmaya dair adımlar atılmaya başladı. ABD dışında yavaşlayan küresel ekonomi için gerekli olan bu gelişmeyi piyasalar olumlu algıladı. Dış borsalarda yükseliş, artan risk iştahı ve azalan güvenli liman ihtiyacına binaen altın fiyatında düşüş, artacak ekonomik ivme ile talep ve enflasyon beklentilerine bağlı olarak ABD faiz oranları ile petrol fiyatlarında hafif artış görüldü. Olumsuz son dakika gelişmesi olup anlaşmaya dair süreç bozulmazsa dış piyasalardaki olumlu hava iç piyasalara destek vermeye devam edebilir. Ayrıca İngiltere’deki seçimi Muhafazakâr Parti’nin kazanması sonrası Başbakan Johnson, 31 Ocak itibariyle Brexit gerçekleşecek dedi. Gelişmiş ülkelerdeki düşük faiz ortamı Türkiye’nin içinde bulunduğu gelişen ülkeler için önemli bir avantaj. Piyasalarda iyimserlik korunuyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 110.000-109.500 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 108.000-107.500 seviyelerinde. İlk dirençler ise 113.500-114.000 seviyelerinde görülüyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 114.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Endekste çıkış hareketi devam etmekle birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları konusunda piyasaya duyarlı olmakta yarar var.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin