Haftalık Borsa Yorumları – (14-18 Ekim 2019)

Borsada düşüşün ardından tepki alımları görülürken görülen döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında yükseliş sürüyor.

Piyasalarda Suriye’ye gerçekleştirilen askeri harekatın olumsuz yansımaları görülüyor. Ancak borsadaki düşüş ve döviz kurlarındaki yükseliş bu aşamada sınırlı. Askeri harekat ve Türkiye-ABD ilişkilerinin seyri piyasalar açısından önemli olacak. Türkiye’nin CDS oranları (risk primi) Suriye harekatı ile birlikte 400 seviyesinin üzerinde çıksa da yükseliş ivme kaybetmeye başladı. İç gündemde diğer konu başlıkları arasında 24 Ekim merkez bankası toplantısı önemini koruyor. Suriye olayına kadar düşen enflasyon etkisiyle piyasada faiz indiriminin gelebileceği konusunda hakim bir görüş vardı. Piyasaların gerilmesi ve döviz kurlarındaki yükselişin bu beklentiyi ne ölçüde etkileyeceği konusu yakından izlenecek. O tarihe kadar döviz kurlarında agresif bir yükseliş olmazsa enflasyon seviyesi yine önemli bir referans olarak görülebilir. Yine de kararı görmek gerekecek. Ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak yıllık cari fazla 5 milyar doları geçti. Ödemeler dengesi tablosuna bakıldığında portföy yatırımları (sıcak para) ve dış borç geri ödemelerine bağlı çıkışlar dikkat çekici. Salı günü açıklanacak bütçe dengesi verileri takip edilen önemli verilerden. İç gündem ile her ne kadar ekonomik veriler önemli görülse de piyasaların Suriye fiyatlaması gelişmelerin seyrine göre bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Dış piyasalar ise içeriye göre son günlerde daha iyimser. Bunun nedenlerine göz attığımızda; ABD-Çin ticari görüşmelerinden gelen anlaşma haberi, Fed faiz indirim beklentilerin sürmesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye devam ve gerekirse yeni faiz indirim gelebileceği yönünde söylemler öne çıkıyor. Ayrıca Fed Başkanı Powell’dan gelen bilanço büyütme ve tahvil alım açıklamaları önemli. Dış piyasalardaki iyimserliğe karşılık iç piyasalarda temkinli görünüm korunuyor.

Endekste tepki çıkışı henüz güç kazanmış değil. İlk destekler 97.500 ve 96.000 seviyelerinde. Bu seviyelere geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 94.800-98.300 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 100.500 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 100.500 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 103.500 ve 106.000 seviyelerinde. Endekste destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin