Haftalık Borsa Yorumları – (12-16 Aralık 2022)

Piyasalar için bu hafta merkez bankaları faiz kararlarının öne çıktığı bir gündem var.

ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankalarından faiz kararları gelecek. En çok merek edilen 14 Aralık’taki ABD Merkez Bankası (Fed) kararı olacak. Piyasaların gözü kulağı orada olacak desek yeridir. 50 mi, yoksa 75 baz puanlık mı artırım olacak? Piyasalara Fed başta olmak üzere öncü merkez bankalarının para politikaları yön vermeye devam ediyor. Bu konudaki algı ve beklentiler o kadar çok sıklıkla değişmeye başladı ki bu toplantıya ilişkin net bir beklentiden söz etmek zor. Geçmiş toplantılarda daha net bir piyasa görüşü vardı. ABD enflasyonundaki düşüşle birlikte Fed Başkanı Powell’ın “Aralık toplantısından itibaren faiz artırımını yavaşlatmaktan” söz etmesini piyasalar olumlu algılamış ve 50 baz puanlık faiz artırım olasılığı %85 seviyesine yükselmişti. Sonraki aşamada, başta ABD tarım dışı istihdamının 200 bin beklentiye karşılık 263 bin gelmesi, ABD 3.Çeyrek büyümesinin (GSYH) beklentileri aşarak %2.9 olarak açıklanması ve PMI verilerinin yüksek gelmesi ekonomideki güçlü görünümün sürdüğü değerlendirmelerini beraberinde getirdi. Bu durum Fed’in elinin rahatladığı ve agresif faiz artırımlarının devam edebileceği algısını öne çıkarınca tekrar 75 baz puan ağırlık kazandı. Faiz artırımı devam edecek ise diye başlayan değerlendirmeler ile ekonomilerde yavaşlama ve resesyon senaryoları yeniden devreye girdi. Ekonomideki bekleyişlerin değişmesi petrol kadar emtia fiyatlarına da yansıma gösterdi. Sanayi emtiaları (çelik, bakır) yükselirken tarım emtialarında (buğday, kahve, pamuk) düşüş yönünde hareket etti. Piyasalar bu koşullar altında 14 Aralık Fed toplantısını beklemeye başladı. 50 baz puanlık artırım olumlu, 75 baz puanlık artış ise parasal sıkılaşmanın devamı olarak görülüp olumsuz algıya neden olması olası görülüyor. Çarşamba gününe kadar bu algı değişmezse tabii ki. Malum bu aralar sıkça değişiyor. Halen 50 baz puanlık artırım daha ağırlıklı görülüyor. Ayrıca toplantının ardından Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları da ileriye yönelik projeksiyonlar açısından önemli olacak. Dış piyasalarda sakin seyirle bekleyiş havası sürüyor. Fed daha çok göz önünde olsa da 15 Aralık’ta Avrupa ve İngiltere faiz kararları da yakından takip edilecek. Her iki merkez bankası için de 50 baz puanlık artırımlar öngörülüyor. Diğer yandan enflasyon ağırlıklı bir gündem de olacak. 13 Aralık’ta ABD, Almanya, 14 Aralık’ta ise İngiltere enflasyon verileri yakından izlenecek. Son veriler ABD’de daha belirgin olmak üzere enflasyon oranlarında düşüş eğilimi belirmeye başlamıştı. Özellikle Fed toplantısı öncesine denk gelmesi nedeniyle ayrıca önemli olacak. Petrol ve tarım başta olmak üzere birçok emtia fiyatındaki düşüşlerin enflasyondaki gerilemeye katkı vereceğine dair haklı görüşler öne çıkmaya başladı.

Türkiye’de Kasım enflasyon artışı hızında uzun bir aradan sonra yıllık bazda gerileme oldu. TÜFE, kasımda yüzde 2,88 artarken Ekim’de % 85,51 olarak açıklanan yıllık enflasyon baz etkisinin de devreye girmesiyle %84,39’a geriledi. Aralık ayından itibaren enflasyon verileri üzerinde baz etkisi daha fazla hissedilecek. Aralık/2021 ayında TÜFE %13.58, Ocak/2022’de ise %11.10 olması, bu aşamada döviz kurları ve kamu zamlarında sert artışlar olmaması, petrol fiyatındaki düşüşlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki indirimler gibi faktörlere bakılırsa, enflasyon artış hızında daha belirgin düşüşler olası görülüyor. Diğer yandan TCMB verilerine göre 02 Aralık ile biten haftada yabancı yatırımcılar; Hisse senetlerinde 339,7 milyon dolar alım, tahvil bonoda (DİBS) 36.3 milyon dolar satışta görüldüler. Hisse senetlerinde son 5 haftadır alım yönünde hareket ediyorlar. Tutar olarak en büyük alımı bir önceki hafta yaptılar. Ancak yabancı takası tekrar %30 seviyesinin altına geriledi. Bu görünümde yerli alımlarının oran olarak yabancı yatırımcılardan daha fazla olması esas etken olarak görülebilir. Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcıların Kasım ayında net 238,7 milyon dolar alım yaptıkları açıklandı. Yerli yatırımcı ilgisi dışında yabancı yatırımcıların da alıma geçmeleri olumlu. Ancak Borsa İstanbul’daki işlem hacmini dikkate aldığımızda yabancıların piyasa üzerinde etkili olduğunu söylemek zor. 2 Aralık haftasında TCMB brüt rezervlerdeki artışın devam ederek önceki haftaya göre 2.4 milyar dolar artışla 124.9 milyar dolara çıkması, bankalardaki döviz mevduatının yaklaşık 1 milyar dolar düşüşle 203.8 milyar dolara çekilmesi kayda değer gelişmeler.

Borsa İstanbul’da Çarşamba günü görülen kâr satışlarıyla yaşanan geri çekilmelerde alımların gecikmeden gelmesi olumlu bir gelişme. Yüksek enflasyona karşı getiri arayışı ve hisse senetlerinin alternatif olarak geçerliliğini koruması önemli bir etken olarak geçerliliğini koruyor. Kur Korumalı Mevduata (KKM) ilginin zayıflaması, döviz kurlarındaki yatay seyir, düşük faiz ortamı tasarruf sahiplerini hisse senetlerine yöneltmeye devam ediyor. Öyle ki, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, son iki ayda 650 bin yatırımcı borsaya geldi. Son bir yılda ise yatırımcı sayısının 1 milyon arttığı bildirildi. Birkaç hafta içinde 12/2022 dönem bilanço beklentileri de fiyatlanmaya başlayacak.

Borsa İstanbul’da dalgalı seyirle birlikte iyimserlik devam ederken dış piyasalarda merkez bankası faiz kararları önceki bekleyiş havası hakim.