Haftalık Borsa Yorumları – (11-15 Mayıs 2020)

Borsada tepki çıkışı sonrası kâr satışları görülüyor. Bilanço yayın dönemi olduğu için hisse bazlı hareketlilik sürüyor. Gösterge tahvil faiz oranında ve döviz kurlarında gerileme devam ediyor.

Düşük faiz ve bol likidite politikası finans piyasalarına koruma sağladı. Ancak nisan ayı ekonomik verileri açıklandıkça virüsün ekonomi üzerindeki tahribatları konusunda yapılan tahminlerin isabetli olduğu görüldü. Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi -21 milyon kişi olarak geçekleşirken, ABD işsizlik oranı yüzde 14.7 olarak açıklandı. Buna karşılık ABD Merkez Bankası (Fed) bilançosu 6.7 trilyon dolara yükseldi. Her hafta artış kaydeden bilançoda genişleme ivmesi biraz düştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilançosunda emisyon kalemi 218 milyar TL’ye yükseldi. Ekonomilerdeki tahribat ortaya çıktıkça merkez bankası bilançoları genişlemeye devam ediyor. Buna karşın Borsalarda son günlerde çıkış hareketleri ivme kaybetse de olumlu hava sürüyor. Borsaların güç aldığı gelişmeler; alternatif piyasa olması açısından düşük faiz, piyasalardaki bol likidite ve ekonomilerin açılmaya başlayacağı beklentileri. Bazı ülkelerde ekonomik faaliyetler kısmen başladı bazıları ise önümüzdeki günlerde başlayacak. Türkiye için ise bayram sonrası gibi beklentiler hakim. Diğer yandan ABD Başkanı Trump, virüsün yayılması konusunda Çin’i suçlamıştı. Ancak “ABD ve Çin ticaret anlaşmasını tamamlayıp yürürlüğe koyma konusunda mutabık kaldı” haberi bir rahatlama sağladı. Ayrıca, Beyaz Saray Danışmanı Kudlow’dan ” Trump yönetimi Koronavirüsün ikinci dalgası ve olası kapatmalar için acil durum planı yapıyor” açıklaması ve yine Beyaz Saray Danışmanı Hesset’in “Fed, eğer faizleri negatife çekmeye karar verire bunu destekleriz” açıklaması kayda değer. Dış piyasalarda ise altın ve ABD doları güvenli liman olmaya devam ediyor. Dolar Endeksi değerli konumunu koruyor. Son dönemde nakitte ihtiyacı ve doların güvenli liman olarak görülmesine bağlı olarak Türkiye’nin de yer aldığı gelişen ülkelerden ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelere bir sermaye akışı görülüyor. Altında ise kısa süreli kâr satışları görülse de çıkış trendini sürüyor. Ancak nakit ihtiyacına bağlı olarak yükselen altın fiyatlarını fırsat bilen bazı ülke merkez bankalarının satış yapma olasılıkları da dillendirilmeye başladı. Petrol fiyatlarında ise ekonomilerin faaliyete açılacak olmasına bağlı olarak petrol fiyatında yükseliş görülüyor. Borsalarda son günlerde olumlu gelişmelerin belli ölçüde fiyatlara dahil olduğu konusunu dikkatte tutmakta yarar var. Küresel piyasalardaki olumlu seyre karşılık iç piyasaların uyum sağlamakta zorlandığı görülüyor.

Endekste düzeltme ve kâr satışlarına rağmen çıkış trendi korunuyor. İlk destek 97.300 seviyesinde. Bu seviyenin altında sonraki destekler 96.500 ve 94.600 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 102.300 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Sonraki direnç seviyeleri 104.000 ve 106.00 olarak görülüyor. Endekste destek noktalarında tepki yükselişleri görülse de kâr satışlarının etkisinde kalınabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN