Haftalık Borsa Yorumları – (11-15 Kasım 2019)

Borsada hisse bazlı hareketlerle çıkış sürüyor. Döviz kurları sakin, gösterge faiz oranlarında ise düşüş hareketi ivme kaybetmeye başladı.

Piyasalarda olumlu hava korunuyor. Dışarıdan gelen iyimser rüzgara (Fitch’den gelen görünüm değişimi, Türkiye’nin CDS) oranlarındaki gerilme, ekonomideki toparlanma sinyalleri, gelişen ülke piyasalarına artan ilgi, Suriye konusundaki gerilimin azalması ve 13 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye yapacağı ziyaretin netlik kazanması da katkı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti ve sonuçları önümüzdeki haftanın en önemli gündemlerinden biri olacak. Suriye konusunda ABD ile yapılan anlaşma şartlarının yerine gelmediğine dair Cumhurbaşkanı Erdoğan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın birbirini teyit eden açıklamaları mevcut. Ayrıca ABD Temsilciler Meclis’inden Türkiye aleyhine geçen kararlar var. Bu açıdan bakılınca ABD ziyareti daha da önem kazanıyor. Düşük faiz ortamının gerek para ve sermaye piyasalarına gerekse reel ekonomiye olumlu etkileri sürüyor. Ancak son dönemdeki olumlu gelişmeler belli ölçüde fiyatlara yansıtıldı. Bu açıdan önümüzdeki günlerde gelişmelerin seyrine göre daha kontrollü hareketler görülebilir. ABD-Çin ticari görüşmelerinde kısmen de olsa imza aşamasına gelinmesi önemli. Ancak tarih konusunda bir ertelemeden söz edilmesi ve ABD tarafında bazı itirazların olduğu yönündeki haberler bu aşamada pek rahatsızlık getirmedi. Türkiye’de düşen faiz oranları nispeten dış dünyadaki faiz oranlarına göre hala çok yüksek. Bu da yüksek bütçe açığı ve borçlanma ihtiyacındaki Türkiye için rahat borçlanma açısından bir avantajı da beraberinde getiriyor. Geçen hafta Hazine’nin dış piyasalarda gerçekleştirdiği 5 Yıl Vadeli 2.5 milyar dolarlık tahvil ihracına üç katından fazla talep geldi. Bu hafta bütçe ile ödemeler dengesi verileri var. Piyasalarda iyimserlik yerini daha temkinli bir görünüme bırakabilir.

Endekste yükseliş hareketi sürüyor. İlk destekler 101.000-100.000 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 99.000-98.500 seviyelerinde. İlk dirençler ise 105.000-106.000 seviyelerinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 108.000 ve 110.000 seviyelerinde. Endekste yükseliş hareketi gücünü korumakla birlikte 106.000 seviyesini geçemeyen çıkış denemeleri satışla karşılaşabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin