Haftalık Altın Yorumu / İnfo Yatırım FX – (15-19 Aralık 2014)

ALTIN’da Gözler FOMC Toplantısında

Veri akışının zayıf olduğu haftada altındaki hareketlilik Çin’deki durağanlık sinyallerinin genişlemesi ve petrol fiyatlarındaki sert değer kaybıyla beraber son haftaların en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin’de enflasyonun yavaşlamaya devam etmesi ve aylık bazda görülen daralma Çin’deki ek teşviklerin genişleyerek devam edebileceğinin sinyalini verdi. Çin’de faizlerin düşürülmesi ve enflasyondaki gerileme, altında fiziki talebin güçleneceği yönünde algılandı. Fiziki talebin dip seviyelerde olması, olası talebin oluşması durumunda tepkilere yol açabilir. Altında hafta içerisinde 1237 seviyesi test edilse de bu seviyenin kırılamaması altında kar satışlarına neden olurken, 1215 seviyesi ise aşağıda gün içi düzeltme seviyesi olarak görüldü.

Amerika’da ise zayıf veri akışı görülürken, perakende satışlar, ÜFE ve Michigan güven endeksi beklentileri karşılamasına rağmen, küresel piyasadaki durağanlığın FED’in faiz politikasını erteleyebileceği düşüncesi, USD endeksinde değer kayıplarına neden oluyor. Çin ve Avrupa’nın başını çektiği küresel durgunluğun ilerleyecek olarak görünmesi ve Japonya’nın da buna destek vermesi, FED’in elini kolunu bağlıyor. Önümüzdeki süreçte tek başına faiz artırım olayına girmek istemeyeceği tahmin edilen Amerika’da faiz artırımlarının bir miktar ertelenmesi beklenebilir.

Diğer taraftan ise petrol fiyatlarındaki dramatik düşüş devam ediyor. Son olarak OPEC’in 2015 tahminine göre talebin düşecek olması petroldeki gerilemeleri hızlandırdı. Bir diğer bakış açısı ise, küresel durağanlığın devam edilmesi petrole olan talebin ilerleyen süreçte de devam edilebileceği düşüncesi güçleniyor. Petrol fiyatlarında görülen sene başından itibaren yüzde 40’lık değer kaybı, küresel bazda enflasyonu aşağı yönlü baskılıyor ve enflasyondaki düşüşün de FED’in faiz politikasında gecikmelere neden olabileceği biliniyor.

Bu hafta ise tüm gözler Amerika’daki FOMC toplantısı ve bildirisinde olacaktır. Küresel piyasadaki karamsarlığa karşılık FED’in nasıl bir politikaya girecek olması ve faiz artırımını destekleyecek sözler söylemeyecekleri kritiktir. “Kayda değer süre” ifadesinin kalkıp kalkmayacağı ve üyelerin 2015 tahminleri piyasalar açısından önemlidir. Ayrıca Çin’de bu hafta HSBC imalat PMI, Amerika’da ise konut verileri, istihdam talepleri ve TÜFE dikkatle izlenmelidir. FOMC gününün sabahında açıklanacak olan TÜFE verisi piyasalar için kritik olmaya devam edecektir. Petrol fiyatlarındaki gerilemenin nasıl etkileyeceği merakla beklenmektedir.

Küresel piyasadaki tüm bu karamsarlıklar, altını yukarı yönlü baskılarken, gün içi düzeltmelerle yükselişine devam eden altında güçlü seyir devam ediyor. 1215 seviyesini yeni dip olarak gören altında, alıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1233 ve 1240 seviyeleri, FOMC’den gelebilecek haberlere göre daha önceden gördüğü 1255 seviyesi görülebilir. Altında olası kar satışlarında ise 1215 seviyesinin kırılması satışları hızlandırabilir ve 1200 ile 1192 seviyesi takip edilebilir. Aşağıda 1215, yukarı da ise 1240 seviyesi altın için kritiktir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir