Haftalık Altın Yorumu / IKON Menkul – (6 – 10 Haziran 2016)

Haftalık Altın Yorumu

Altın’da bu hafta da ABD ve gelişmiş ülkeleri makro verileri ile FED başkanlarının açıklamaları fiyatlandı. ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri beklentiler dahilinde geldi. Kişisel giderlerdeki artış da bir diğer gelişmeydi. ABD Üretim PMI’ı ve ISM imalat PMI’ı beklentilerin üzerinde geldi. Bu ekonomideki toparlanmaya işaret etmesi açısından faiz artırımı ihtimalini güçlendirdi ve Altın’da satış baskısını arttırdı. FED başkanı Dudley ve Kaplan’ın ABD ekonomisi hakkındaki açıklamaları ve Bej kitap, ABD ekonomisi hakkında ılımlı bir tablo çizdiler. Draghi’nin açıklaması da Altın fiyatlarını destekledi. Bu haftaki en önemli gelişme Tarım Dışı İstihdam’ın beklentilerin çok altında kalmasıydı. FED governörü Brainard’ın verinin çok düşük gelmesinin ardından FED’in faiz artırımını gerçekleştirebilmesi için verilerde daha güven veren gelişmelerin gelmesi gerektiğini belirtmesi de düşük gelen TDI’ın Altın’daki yükseltme gücüne güç kattı. Sadece bu gelişme, haziranda faiz artırımı ihtimalini %22’den %4’e düşürdü.

Hafta boyunca 120 günlük üssel hareketli ortalamayı kırmaya çalışan Altın, başarılı olamayınca sert şekilde yükselişe geçti. Bu yükselişle 76.4 fibonacci seviyesini de aşan Altın, bollinger orta bandına kadar yükseldi. Bu yükseliş hafta boyunca düşük seyreden Momentum’da da sert toparlanmaya yol açtı. Yükselişin devam etmesi durumunda 1257 fiyat seviyesi takip edilebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin