Haftalık Altın Yorumu / Forex Koçu – (15-19 Aralık 2014)

ALTIN Kritik Virajda

Cuma günü ABD’den gelen tarım dışı istihdam değişimiyle birlikte 1186’lara kadar gerileyen ALTINın kendine gelmesi uzun sürmedi ve sarı metal haftaya 1200 zorlayarak başladı.

Geçtiğimiz ay sonunda ALTINda uygulanan 80/20 kuralının iptal edilmesinin ardından Hindistan’ın ithalat kurallarında yeniden gevşetebileceği konuşuluyordu Salı günü. 80/20 kuralına göre ithal edilen ALTINın %20’si ihraç edilmek zorundaydı.

Salı günü ayrıca Yunanistan’da erken seçim gerginliği yaşandı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 17 Aralık’a çekildi başbakan Samaras tarafından. 17 Aralık’ta eğer meclis yeni cumhurbaşkanı seçemezse ülke erken seçime gidecek büyük ihtimalle. Anketlerde kemer sıkma ve AB karşıtı SYRIZA partisi önde görünüyor.

Diğer bir önemli gelişme ise Çin’de 80 milyar dolarlık şirket tahvilinin repo piyasasından çıkarılmasıydı. Shanghai endeksinde büyük düşüş getiren haber risk iştahını negatif etkiledi. Bu gelişmelerle 1200 direncini kıran ALTIN Salı günü 1240 seviyelerine kadar yükseldi.

Geçtiğimiz haftanın ABD verileri açısından en önemli günü Perşembe günüydü. ABD perakende satışlar %0.7, çekirdek perakende satışlar %0.5, haftalık işsizlik başvuruları 294 bin, ithalat fiyatları ise %-1.5 ile beklentiden daha iyi geldi. Önceki hafta gelen istihdam verilerin beklentileri aşması nedeniyle bu verilerin de beklenti üzeri gelmesi büyük bir sürpriz olmadı aslında.

Cuma günü de ABD’den önemli datalar vardı. ABD ÜFE %0.0, çekirdek ÜFE %-0.2 ile beklentilerin hafif altında kaldı. Önemli enflasyon göstergeleri fakat Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi PCE fiyat endeksi. Ayrıca Michigan güven endeksi 93.8 ile sekiz yılın zirvesine yükseldi.

Önceki hafta gelen güçlü istihdam verileri, Perşembe günü gelen beklenti üzeri perakende satışlar ve Cuma günü gelen Michigan tüketici güven endeksi hep birbirini destekleyen veriler. ABD’de tüketici tarafında dikkat çeken bir toparlanmaya işaret ediyor bu veriler.

İyi verilere rağmen dolarda gevşeme yaşandı geride bıraktığımız hafta. Dolar endeksi son sekiz yılın en yüksek seviyelerin olan 89.50’lerden 87.80’lere kadar gerilerken, USDJPY ise yedi yılın en yüksek seviyeleri 121.80’lerde 117.30’lara kadar geri çekildi.

ALTINın 1240’lara kadar yükselerek son yedi hafta zirvesine taşıdu dolardaki bu geri çekilme. Haftayı 1220 seviyelerinde kapatan sarı metal haftalık bazda 30 dolar koydu üzerine. 1215 bölgesi önemli bir destek ALTIN için ve bu bölge üzerinde kaldığı sürece kısa vadede karamsar değiliz fakat 1215’in kırılması yeniden 1200 altına doğru bir düşüş riskini gündeme getirir düşüncesindeyiz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir