Haftalık Altın Yorumları / IşıkFX – (25 Şubat – 1 Mart 2019)

Geçtiğimiz hafta başında spekülasyonlara konu olan; AB menşeli otomobillere ABD tarafından ek ithalat vergisi uygulanacağı haberleri borsalar üzerinden Ons Altın’daki güvenli liman fiyatlamalarını destekledi. Diğer yandan; önceki hafta ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerine dair iyimserlikten destek bulan Değerli Metal, geçtiğimiz haftada da Washington’da yapılan yeni müzakerelerden olumlu yönde etkilendi ve başta ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere taraflardan gelen ılımlı söylemler ile son 10 ayın zirve seviyeleri test edildi. Öte taraftan; hafta ortasında açıklanan 30-31 Ocak FED/FOMC toplantılarına dair tutanaklarda yer alan; 2019’un geri kalanına yönelik faiz artırım stratejisinin henüz netleşmediği yönündeki söylem de bir miktar “şahin” yankı buldu ve emtiada geri çekilmelere neden oldu. Keza, ABD başta olmak üzere önemli bölgelerden gelen ekonomik dataların bazılarında görülen sert kırılmalar da küresel ekonomik büyümeye dair artan endişeler ile birlikte Perşembe günü Değerli Metal’i baskıladı.

Bu hafta; ABD, Çin ve Euro Bölgesi gibi önemli bölgelerden bir çok önemli data gelecek ve ortaya çıkacak rakamların küresel ekonomik görünüme dair vereceği ipuçları emtialar açısından da kritik olacak. Keza yine; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi küresel risk unsurlarının durumu ve majör merkez bankalarından gelecek söylemler de bu bağlamda oynaklığa neden olabilir. Fiyatlama davranışları açısından da; Dolar Endeki kaynaklı hareketlerin yanı sıra, borsalar kaynaklı(küresel risk alma iştahının artması ile borsalarda görülen ralliler Ons Altın gibi varlıklardan para çıkışına neden olabilirken, tam tersi durumda ise borsalarda oluşan satış baskısında Japon Yeni ve ABD tahvilleri ile birlikte Ons Altın da “güvenli liman” talebi görebiliyor) fiyatlamalara da dikkat etmek faydalı olacaktır.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1333, 1339, 1344, 1348,1353
Destekler: 1326,1320, 1313, 1309, 1305

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN