Haftalık Altın Yorumları /IşıkFX – (24-28 Haziran 2019)

Geçtiğimiz hafta FED/FOMC toplantısı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin acıkmaları damga vurdu. Draghi, enflasyonun hedefe doğru geri gitmemesi halinde Banka’nın politikasını tekrar gevşeteceğini söylemesi ve negatif faiz oranlarının verimliliği konusunun altını çizdi. Haftanın bir diğer önemli konusu FED/FOMC toplantısı sonrasında faiz oranını 2.25 – 2.50 aralığında sabit bırakmasıyla birlikte 2019 yılı içinde faiz oranlarında indirim sinyallerinin verilmesiyle birlikte ABD 10 Yıllık Tahvil Faizlerinde yaşanan sert düşüş etkisini güvenli liman ürünlerinden ons altın üzerinde sert tepkilere neden oldu. Bunun dışında ABD – İran ilişkilerinde ise İran’ın ABD ordusuna ait droneları Hürmüz Boğazı yakınlarında düşürmesi iki ülke arasındaki gerginliği arttırmakla birlikte son 6 yılın en yüksek seviyelerine yükselen değerli metal ABD’nin geri adım atmasıyla alıcılı seyre nefes aldırdı. Diğer taraftan Ticaret görüşmeleri cephesinde, bu ay sonunda yapılacak olan G-20 zirvesinde Trump – Xi görüşmesi merakla beklenirken konuya yönelik açıklamalar piyasanın gündeminde kalmaya devam ediyor. ABD Ticaret Wilbur Ross’un, Çin ile bir anlaşmaya varabileceklerini ancak bu anlaşmanın G-20 zirvesinde olmayacağını ve müzakerelerin devam edeceğine yönelik açıklamaları sonrası ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinden sonra yapılan açıklamalar iyimser nitelikteydi. Trump, Çin Devlet Başkanı Şi ile G20 zirvesinde görüşeceklerini ifade ederken heyetlerin ticaret görüşmelerini G20 zirvesi öncesinde başlayabileceği belirtmesi piyasalarda risk iştahının artmasına neden oldu. Diğer küresel risk unsuru olarak takip ettiğimiz Brexit konusunda ise dikkatlerimiz İngiltere’de yapılan Başbakanlık seçimlerine odaklanmış durumda.

Yeni lidere göre Brexit’in yol haritasının belirleneceği seçimlerin favori adayı ise daha önce Dışişleri Bakanlığı koltuğunda oturmuş ve Theresa May’e göre daha sert Brexit söylemleri ile bilinen Boris Johnson olduğu görülüyor. Bu hafta ise ABD-Çin, İran Nükleer anlaşmasıyla birlikte küresel risk unsurlarından Brexit’e dair gelebilecek haber akışları etkili olabilir. Teknik olarak, değerli metalde 1400 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 1408, 1415, 1422, 1425 direnç seviyeleri izlenebilir. Aksi yönde satış işlemleri için ise, 1398 desteğinin kırılmasıyla birlikte 1395, 1392, 1387, 1382 destekleri takip edilebilir.

ALTIN YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin