Haftalık Altın Yorumları / IşıkFX – (16-20 Nisan 2018)

Haftalık Ons Altın Yorumları

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e, 100 Milyar Dolarlık yeni ek gümrük tarifesi düşündüğüne dair gelen haberlerin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin attığı bu adımların uluslararası toplumun endişelerini artırdığını belirti. Çin Başbakanı Li Kıciang ise ticaret savaşının sadece iki ülkenin çıkarını değil aynı zamanda dünyanın çıkarlarına zarar verebileceğini söyledi. Sonrasında Çin’in kapılarının dışa kapanmayacağını ve daha da açılacağını belirten Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, otomobil ithalatı üzerindeki vergilerin önemli ölçüde azaltılacağını ve yabancı firmaların otomotiv endüstrisinde mülkiyet haklarına yönelik kısıtlamaların en kısa zamanda hafifletileceğini ifade etmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin Devlet Başkanı’na teşekkür etmesi önemli gelişmeler arasında yer aldı. Öte yandan hafta ortasında özellikle ABD’nin Suriye üzerinden Rusya ile yaşadıkları gerginlikler üst düzeye ulaşırken hafta sonunda ABD Başkanı Donald Trump önderliğinde İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye gerçekleştirdiği hava saldırısı piyasa tarafında tedirginliğe neden olsa da saldırının tek seferlik olacağına yönelik açıklamalar emtia tarafındaki etkisini sınırlamakta. Özellikle bu hafta içerisinde gelecek açıklamalar Emtia tarafında volatil hareketlere neden olabilir. Veri akışında Mart ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinde senelik bazda senenin en yüksek gerçekleşmelerinin görüldü. Veri, aylık bazda beklentileri karşılayamasa da yıllık bazda ve Çekirdek enflasyon rakamları piyasa tahminlerine paraleldi. FOMC tutanaklarında ise bazı üyelerin, ilerleyen yıllarda faiz artışının hızlanabileceğine yer vermesi önemli oldu. Ayrıca, enflasyondaki beklenen artışların, öngörülen faiz artırım patikasına, tek başına katkıda bulunamayabileceğinin belirtilmesi de dikkat çekti. Bu hafta veri akışında ise ABD Mart ayı perakende satışlar, inşaat izinleri ile Nisan ayı Philadelphia FED imalat endeksi takip edilirken ayrıca FOMC üyelerinin konuşmaları izlenecek.

Teknik olarak, geçtiğimiz hafta jeopolitik risklerden beslenen değerli metalin yukarı yönlü hareketlere devam etmesi 1347-1357-1365 dirençlerine kadar yükselişleri beraberinde getirebilirken geri çekilmelerde 1331-1322-1313 destek seviyeleri test edilebilir.

ALTIN’DA SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin