Haftalık Altın Yorumları / IşıkFX – (02-06 Aralık 2019)

ABD ve Çin arasındaki Ticaret Müzakereleri’nin 1.faz anlaşmaya doğru gittiğine dair taraftardan gelen iyimser açıklamalar; geçtiğimiz hafta başında küresel risk alma iştahını artırarak yatırımcıları yeniden borsalara yöneltti. Bu durumda daha önce de gördüğümüz gibi; yatırımcıların Ons Altın’ın da aralarında bulunduğu güvenli liman varlıklarından çıkış yaptığı gözlemlenirken, ABD’de Çarşamba günü açıklanan Ekim ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve 3.Çeyrek Büyüme Oranı’nda beklentilerden iyi gerçekleşmeler görülmesi ile tahvil faizlerinde görülen yukarı yönlü ataklarla da emtia satış yedi.

Akabinde ise Hong Kong’daki protestocuları destekleyen yasa tasarısının ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanması ile küresel risk alma iştahında yaşanan daralma tekrardan bir miktar alıcılı işlemlere neden oldu. Bu hafta yine; Ticaret Savaşları gibi risk unsurlarına dair gelişmeleri öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi kritik veriler ve bu bağlamda FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının atacağı adımlara yönelik öngörüler üzerinden tahvil faizlerinde görülecek hareketler de oynaklıklara neden olabilir.

Teknik tarafa baktığımızda; geri çekimelerde 1457, 1452 ve 1447 destek noktaları ilk etapta takip edilebilir. Özellikle 1447 seviyesinin altına gelinmesi halinde; 1426 seviyesi yeni hedef haline gelebilir. Emtiadaki olası yukarı yönlü hareketlerde izlenebilecek direnç noktaları ise; 1467, 1473 ve 1479 ‘da bulunmakta. Bu tarafta da 1479 üzeri kalıcılıkta 1495 seviyelerine doğru alıcılı hareketlerin önü açılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN