Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (19.06.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Brexit haftasına pozitif risk iştahı ile başlıyoruz. Katalizörler: Hafta sonu sürecinde ABD iç siyasetinin sakinleşmesiyle FED kararının piyasalarda etkisini gösterme şansı bulması. S&P500, vadeli işlemlerde %0,21 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,4986 seviyesinden geçiyorlar. Ramazan ayının son haftası gündem sakin. Bu sene Ramazan ayında iklim koşulları idealdi. Üretimde her zaman için belirli ölçüde hız kaybı mümkün. Ancak hava koşulları, geceleri İstanbul sokaklarının gündüze göre daha kalabalık geçmesini sağladı. Sahil kesimlerinde trafik sıkışıklığı gündüz saatleriyle karşılaştırılabilir seviyedeydi. Bu nedenle hizmet ağırlıklı iktisadi faaliyetin Ramazan ayında canlılığını koruduğu görüşündeyiz. Zaten bizim görmek istediğimiz de havalar ısınıp yaz aylarına doğru ilerledikçe imalattaki canlılığın hizmete yansımasıydı.  Nisan ayı sınai üretim verisi zaten %2,3 oranındaki güçlü başlangıçla ikinci çeyrekte büyümeyi garanti altına almıştı. Öyle görünüyor ki hizmetin de hız kazanmasıyla ikinci çeyrekte ekonomi birinci çeyreğe göre ivmesini attırabilir.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Atina’da bir araya gelecek. Görüşmede Kıbrıs konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. Diplomatik gelişmenin dışında bugün veri takvimi neredeyse boş.

Hafta içerisinde yurt-içinde İktisadi Yönelim Anketi (İYA) ve tüketici güven endeksi izlenecek. Yurt-dışında ise Avrupa’da PMI verileri açıklanacak. ABD’de de FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Çin’in de MSCI’ın küresel endekslerine dahil edilip edilmeyeceği izlenecek. MSCI, kararını tahminen yarın açıklanacak. Ancak ana gündem 29 Mart günü İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne (AB) ilettikleri mektupla başlayan iki senelik müzakere sürecinde resmi müzakere safhasına geçilmesi. Hafta sonu, normalde bir sene süren meclisin yasama takvimi iki seneye uzatıldı. Böylece 29 Mart 2019 tarihine kadar sürecek Brexit boyunca AB ile mevzuat uyumu için gereken yasamalar gerçekleştirilebilecek.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr): Şirketin 01.01.2017-31.05.2017 dönemine ait prim üretimi, hayat dalı 231,3mn TL, hayat dışı 351bin TL olmak üzere toplam 231,7mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “Al”, Nötr): Şirket tarafından 16.06.2017 tarihinde yapılan “İstanbul Tuzla İçmeler Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesinin 2. Oturumunda; Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri 53,9mn TL olmuştur. İhaleye Esas Tespit Edilen Asgari Bedel 24,7mn TL idi.

Diğer yandan, 14.06.2017 Çarşamba günü 1. Oturumu yapılan İzmir Konak 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık – Açık Artırma bölümünü içeren 2.oturumu 21.06.2017 Çarşamba günü yapılacaktır.

9 Mayıs 2017 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Gözge Girişim (GOZDE, Sınırlı Negatif): Yıldız Holding 3,68 – 3,78 TL fiyat aralığından 300bin adet satış işlemi yaptığını bildirdi.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’ndan (PÜİS), yapılan açıklamaya göre, benzinin litre fiyatına 17 Haziran’dan geçerli olacak şekilde 9 kuruş indirim yapıldı. İndirimle birlikte benzinin litre fiyatını İstanbul’da ortalama 5,03 liradan 4,94 liraya inecek.

Bireysel-Emeklilik: Emeklilik Gözetim Merkezi’nin BES temel göstergelerine göre, Bireysel emeklilik sisteminde yatırıma yönlenen toplam tutar 9 Haziran 2017 tarihi itibariyle 46,9 milyar TL oldu.

Demir-Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %9,7, Nisan ayına kıyasla ise %8,6 oranında artışla, 3,3mn ton seviyesinde gerçekleşti. 2017 yılının Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi %11,5 oranında artışla, 2016 yılının aynı dönemindeki 13,5mn tondan 15,1mn tona yükseldi.

Sanayi: Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, sanayi işletmelerinin, her yıl hafta tatillerinde çalışabilmek için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı alma zorunluluğu kalkacak. Sanayi Sicili Kanunu’ndaki sanayici tanımı yeniden yapılarak, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de bu kanun kapsamına alınıyor. (Kaynak: businessht.com)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Parsan Makina (PARSN, Nötr): 24.02.2017 ve 15.12.2016 tarihlerinde deneme izinleri 6 ay süre ile uzatılan Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Dilovası/Kocaeli adresinde faaliyette bulunan üretim tesisi için İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı 15.06.2017 tarihinde alınmıştır.

Yeşil GYO (YGYO, Nötr): İstanbul Zeytinburnu İnnovia 1. Etap’ta yer alan 4 adet bağımsız bölüm KDV hariç toplam 1.650.800 TL bedelle satılmıştır.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Finkafe'de Paylaş