Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (16.06.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Haftanın son işlem gününe nötr risk iştahı ile uyanıyoruz. S&P500, vadeli işlemlerde %0,7 oranında değer kazanıyor, Dolar / TL kotasyonları 3,5270 seviyesinden geçiyorlar. Merkez bankalarının gündemi belirlediği haftayı Japonya (BoJ) ve Rusya merkez bankalarının kararları ile tamamlayacağız. BoJ, sabahın erken saatlerinde açıkladığı kararında politikasını aynı şekilde korudu. FED, kendi normalleştirme programını hayata geçirirken BoJ’un genişlemeci politikasını koruması Japon Yeni’nin ABD Doları karşısında değer kaybetmesiyle sonuçlanıyor. Günün ilerleyen saatlerinde Başkan Kuroda’nın açıklamaları takip edilecek. BoJ, henüz normalleştirme tartışmalarına geçmekten uzak görünüyor. Eğer Kuroda konuşmasında, kararın kendisi gibi, normalleştirmeden bahsetmezse risk algısını destekleyebilir. Yen’deki değer kaybı bu sabah risk iştahını destekleyen gelişme ve majör borsalar vadeli işlemlerde hafif primliler.

Rusya Merkez Bankası TSİ 13:30’da kararını açıklayacak. Başkan Nabiullina, son iki toplantının hemen arifesinde faiz indirimleri konusunda sinyal vermişti. Rusya Merkez Bankası, sene başından beri politika faizini iki kerede toplam 75 baz puan indirdi. Bu sefer Nabiullina, toplantıdan yaklaşık iki hafta önce konuştu ve para politikası kurulunda 25 ila 50 baz puan indirimin gündeme geleceğini belirtti. Aradan geçen süre zarfında Orta Doğu’da diplomatik gerilim artarken petrol fiyatları olumsuz etkilendiler. Bugün, Nabiullina’nın sözle yönlendirmesine ne kadar sadık kalabileceği izlenecek.

Yurt-içinde veri takvimi boş. Avrupa’da sabahtan TSİ 9:00’da araç tescilleri verisi takip edilecek. Avrupa’daki otomobil talebi, Türkiye’de sektörün yılın ilk dönemini çok iyi geçirmesiyle sonuçlandı. Üretim ve ihracatta rekor seviyelere ulaşılabildi. Avrupa’da artan istihdam, uygun faiz koşulları ve düşük petrol fiyatları otomotiv talebinin canlı kalmasıyla sonuçlanıyor. Öğleden sonra ABD’de konut verileri TSİ 15:30’da açıklanacak. Geçtiğimiz senenin yaz aylarından beri konut piyasası trendini FED’in para politikası ile eşlemekteyiz. Çünkü geçtiğimiz senenin yaz aylarında, yaklaşık 10 sene sonra, konut piyasası kriz öncesi trendini yakalamayı başarmıştı. FED’in kararlarını salt enflasyon belirlemiyor. Varlık fiyatlarında aşırı artışları engelleyebilmek FED’in öncelikleri arasında. Konut piyasasındaki yukarı yönlü trend, FED’in para politikasını normalleştirme trendini ifade etmekte. TSİ 17:00’de Michigan Üniversitesi’nin güven anketi izlenecek.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Şirketin iştiraklerinden Alenka Enerji Üretim ve Yatırım Limited Şirketi’ne ait 28 MWm / 27 MWe kurulu güce sahip Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali’nin Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş. ve Borusan Danışmanlık ve Ortak Hizmetler A.Ş.’ne 60,1mn USD bedelle satışı konusunda anlaşmaya varılmıştır. Kıyıköy RES’in hisse devir tarihinde mevcut kurulu gücü için 38,5mn USD ödenmesi ve 72 MW’a kadar yapılacak olan kapasite artırımı için bakiye bedelin orman izinlerinin alınması ve yatırım kararının verilmesi ile yapılması hususunda anlaşılmış olup, belirlenen söz konusu Şirket Değerinden borçlar düşüldükten sonra kalan meblağın devir bedeli olarak ödenmesi uygun bulunmuştur. EPDK, Ekonomi Bakanlığı ve Rekabet Kurumu tarafından santralin satışının onaylanmasının ardından devir işlemleri tamamlanacaktır. Haberin ardından Aksa Enerji günü %0,5 oranında artıda kapadı.

Aselsan (ASELS, Öneri “TUT”, Sınırlı Pozitif): ASELSAN ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında Komando Modernizasyonu Elektro Optik Sistemleri Tedariki ile ilgili olarak toplam bedeli 40,4mn ABD Doları ve 128,1mn TL olan bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2018 yılında gerçekleştirilecektir.

15 Mayıs 2017 Tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız…

Borusan Mannesmann (BRSAN, Sınırlı Pozitif): Şirketin stratejik iş kollarından biri olan büyük çaplı hat borularının üretimi, 2013 yılından itibaren Kocaeli/İzmit Tesislerinden Gemlik’e taşınmıştı. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Sekapark ve Kentsel Dönüşüm Projelerinin bir sonucu olarak bahsi geçen gayrimenkuller atıl duruma düşmüştü. Şirketin sahip olduğu bu Gayrimenkulleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesine toplam 87,8mn TL’ye, nakden ve peşin ödenmek üzere satmıştır. Satış işlemi sonucunda elde edilen fon şirketin stratejik yatırım harcamalarında ve borç seviyesinin azaltılmasında değerlendirilecektir.

Doğan Holding  (DOHOL, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu toplantısında; tamamı ödenmiş 52mn TL sermayesinde %48 oranında paya sahip olunan DD Finansman A.Ş.’de, pay sahibi olan diğer ortaklardan Deutsche Bank A.G.’nin sahip olduğu beheri 1.000 TL nominal değerli “A” Grubu tamamı nama yazılı 25.480 adet ve DD Finansman A.Ş. sermayesinin %49’unu temsil eden payların tamamının, DD Finansman A.Ş.’de ileriye dönük sermaye ve operasyonel nakit ihtiyaçları kapsamında hisse devrinin aynı zamanda bir finansal yükümlülük transferi olarak da değerlendirilmesi neticesinde, hisse devrine gerekli yasal onayların da alınması ve “kapanış ön koşulları”nın sağlanması kayıt ve koşulu ile birlikte Doğan Holding’e 4mn EUR bedel ödenmek suretiyle devir ve satın alınmasına karar verilmiştir. Mezkur hisse devir işlemi sonrasında DD Finansman A.Ş.’deki pay sahipliği oranı %97’ye çıkacaktır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Nötr), Galatasaray (GSRAY, Sınırlı Pozitif): Emlak Konut GYO’nun Galatasaray Sport Kulübü’nün Riva Arazisi için düzenlediği ihale sonuçlandı. Beykoz Riva arsası ihalesine en yüksek teklifi Fema İnşaat verdi. Şirket ihalede arsa satışı karşılığı satış toplam geliri olarak 3.100mn TL, arsa satışı karşılığı şirket payı toplam gelir olarak ise 1.178mn TL teklif verdi. İhalenin ardından Galatasaray Başkanı Dursun Özbek açıklamalarda bulundu. Özbek, Galatasaray’ın dernek statüsünde olduğunu ve bu yüzden KDV ödemeyeceğini, KDV’den muaf olduğunu kaydetti.

Ayrıca, Emlak Konut projelerinden “İstanbul Şile Çavuş Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesinin 1.Oturumu 13.07.2017 Perşembe günü saat 14:30′ da yapılacaktır.

Ek olarak, “Antalya Muratpaşa Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesinin 1.Oturumu 18.07.2017 Salı günü saat 14:30′ da yapılacaktır.

9 Mayıs 2017 Tarihli Emlak Konut GYO raporumuz için tıklayınız…

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin Mayıs ayı trafik verileri açıklandı. Buna göre yılın 5. ayında misafir sayısı %12,2 artışla 2,3mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 5,1 puan artışla %84,5’e yükselmiştir. Mayıs ayı verisiyle birlikte yılın ilk 5 ayındaki misafir sayısı 2016’nın aynı dönemine göre %10,9 artışla 10,3mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 6 puan artışla %82,7’yi gösterdi.  Haber sonrası Pegasus hisseleri günü %1,5 yukarıda kapadı.

Ayrıca, Rekabet Kurumu, IHY İzmir Havayolları A.Ş.’nin kontrolünün, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. tarafından devralınması suretiyle ortak kontrolden tam kontrole geçilmesi işlemine izin verdiğini açıkladı.

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Enerjisa Enerji A.Ş., konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre bu yıl içinde elektrik dağıtım birimini halka arz etmek üzere Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc ve Bank of America Corp.’u yetkilendirdi. Sabancı Holding’in grup şirketi EnerjiSA’nın CFO’su Sascha Bibert, daha önce yaptığı açıklamada şirketi üçüncü çeyreğin sonuna kadar bölmeyi planladıklarını söylemişti. Bibert, bölünmenin ardından dördüncü çeyrekte de halka arz planladıklarını açıklamıştı. (Kaynak: BloombergHT)

11 Mayıs 2017 Tarihli Sabancı Holding raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

İletişim: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İletişim Hizmetleri İstatistiklerini yayınladı. Elektronik haberleşme sektöründe 2016 yılı birinci çeyrekte 10,5 milyar TL olan gelir %14,2 artışla 2017 yılı birinci çeyrekte 12,0 milyar TL’ye çıkmıştır. 2016 yılı birinci çeyrekte 73,8 milyon olan mobil telefon abone sayısı %2,6 artışla 2017 yılı birinci çeyrekte 75,7 milyona çıkmıştır.

Konut: Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Mayıs ayında bir önceki aya göre; %0,11 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre %2,64 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %74,70 oranında artış gerçekleşmiştir. İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0,06 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0,16 oranında artmıştır. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 10,6 puan fazla artış göstermiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Bis Enerji: İstanbul Levent’teki MetroCity AVM’nin sahiplerine ait olan BİS Enerji, 2016’da yapılandırdığı tahvilin yarınki kupon ödemesini 1,5 ay erteledi. 30 milyon TL’lik TRSBISEA1611 ISIN kodlu tahvilin 16 Haziran’da 2,4mn TL’lik kupon ödemesi 31 Temmuz 2017’de yapılacak. (Kaynak: BloombergHT)

Doğtaş Kelebek (DGKLB): Şirket ile Polatyol Yapı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında Eston Şehir Mahallem Projesinin mutfak ve banyo dolaplarının imalatı hususunda KDV hariç toplam 4,9mn TL tutarında sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme konusu işler 15.05.2018 tarihine kadar tamamlanacaktır.

İş Girişim Sermayesi (ISGSY, Nötr): Ortopro Tıbbi Aletler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin iştirak edilen 17,5mn TL tutarındaki bedelli sermaye artırımı için şirketin payı olan 14,6mn TL’nin 7,1mn TL tutarındaki kısmı ödenmiştir.

Ray Sigorta (RAYSG): Şirketin 2017 yılı Ocak-Mayıs aylarını kapsayan döneme ait denetimden geçmemiş tahmini prim üretimi 305,4mn TL’dir. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,79 oranında artış meydana gelmiştir.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Finkafe'de Paylaş