Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (15.06.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Para Politikası Kurulu (PPK) sabahına iyimser risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizör: FED’in para politikasını açıkladığı şekilde normalleştirmeyi sürdürmesi. S&P500, vadeli işlemlerde Amerikan iç siyasetine bağlı nedenlerle %0,3 oranında değer kaybederken, Dolar / TL kotasyonları 3,4863 seviyesinden geçiyorlar. FED, dün akşam faizi beklendiği gibi 25 baz puan arttırırken geleceğe dönük sözle yönlendirmesini mevcut haliyle korudu. Bilançoyu küçültme konusundaki planları da somutlaştırdı. Oynaklığın düşük seyrettiği ortamda FED, enflasyondaki gerilemeyi geçici atfederek görmezden gelmeyi tercih etti. Aşırı risk alımını engelleyebilmek için FED, piyasalara taviz vermekten kaçınıyor. Belirli ölçüde “otomatik pilot” modundaki para politikasını ancak yaz aylarında ABD’deki veri akışında ciddi değişimler görürse yeniden gözden geçirecektir. Genel anlamıyla bilanço küçültmesinin faiz arttırımına göre piyasa faizleri ve Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) etkisinin daha sınırlı kalacağı düşünülmekte. Bu sene GOÜ kurlarındaki (EMFX) değer kazançları ve yılın ikinci çeyreğinde GOÜ uzun vadeli devlet tahvillerine artan talep belirli ölçüde FED’in bilanço küçültme yaklaşımıyla açıklanabilir.

FED’in ardından bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) PPK’da nasıl adım atacağı izlenecek. TCMB’nin de FED gibi yaz aylarında belirecek enflasyondaki düşüşü görmezden gelmesi mümkün. TSİ 14:00’de açıklanacak karar metnine bağlı, Dolar / TL’nin 3,50 altında kalıcı hale gelip gelemeyeceğini kurulun ifadeleri belirleyecek. Eğer yaz aylarında sıkı para politikası duruşunun enflasyondaki geçici gerilemeye rağmen sürdürüleceği belirtilirse Türk Lirası güçlü kalacaktır. FED sonrasındaki gün merkez bankacılığı açısından yoğun geçecek. TSİ 14:00’de Brexit süresince faizi sabit tutması beklenen İngiltere Merkez Bankası’nın kararı ikinci planda kalacaktır. Sabahtan TSİ 10:30’da İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) kararı ise piyasaya yeni bilgi sunabilir. Çünkü SNB, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta, majör merkez bankalarının politikalarına duyarlı bir kurum. İlaveten Endonezya Merkez Bankası’nın da faiz kararı bulunuyor.

Veri tarafında ise TSİ 10:00’da Mart ayı istihdamını ve TSİ 11:00’de Mayıs ayı bütçe gerçekleşmesini izleyeceğiz. Şubat ayından beri zorlanan bütçe performansının bugün açıklanacak Mayıs verisiyle birlikte toparlanmaya başlamasını bekliyoruz. İstihdamda ise mevsim etkisinden arındırılmış son iki veride gördüğümüz iyileşmenin somutlaşacağı görüşündeyiz. Yurt-dışında TSİ 12:00’de Avro Bölesi ticaret dengesi, öğleden sonra TSİ 16:15’de ABD’de sınai üretim ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. İlaveten bölgesel FED şubelerinin güven endeksleri de takip edilecek.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Bankanın takipteki kredi alacakları portföyünün 709mn TL anapara bakiyesi tutarındaki kısmı, toplam 39mn TL bedel karşılığında İstanbul Varlık Yönetim A.Ş., Efes Varlık Yönetim A.Ş., Hayat Varlık Yönetimi A.Ş. ve Final Varlık Yönetimi A.Ş.’nden oluşan 4 firmaya satılmıştır.

26 Nisan 2017 Tarihli Akbank raporumuz için tıklayınız…

Beşiktaş (BJKAS, Sınırlı Negatif): 13.04.2017 Tarihinde oynanan Olympique Lyonnais – Beşiktaş UEFA Avrupa ligi maçına ilişkin olarak UEFA Disiplin Komitesi kısa kararı gereği kulübe 100bin Euro para cezası ve aynı eylemlerin tekrarlanması halinde 2 yıl ertelemeli olarak UEFA kupalarından 1 yıl men cezası verilmiştir. UEFA Disiplin Komitesi’ne yapılan talep doğrultusunda gerekçeli karar Beşiktaş vekillerine 6 Haziran 2017 tarihinde gönderilmiş olup karara karşı UEFA Temyiz Kurulu nezdinde başvuru 14.06.2017 tarihinde yapılmıştır.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri “AL”, Nötr): 12.06.2017 Pazartesi günü 1. Oturumu yapılan İzmir Konak 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık – Açık Artırma bölümünü içeren 2.oturumu 20.06.2017 Salı günü saat: 14:30′ da yapılacaktır.

Ayrıca, Emlak Konut’un İzmir Konak’ta bulunan arsasının 2. etabının ilk ihalesi gerçekleşti. Arsa ihalesine en yüksek teklifi İzka İnşaat verdi. İzka İnşaat ihalede arsa satışı karşılığı satış toplam geliri olarak 500mnTL, arsa satışı karşılığı şirket payı toplam gelir olarak ise 50mn TL teklif verdi.

9 Mayıs 2017 Tarihli Emlak Konut GYO raporumuz için tıklayınız…

Goodyear (GOODY, Nötr): Şirketin 19 Ocak 2015 tarihli özel durum açıklamasında,2010 ve 2011 mali yılları ile ilgili Vergi İnceleme Raporlarına istinaden Büyük Mükellefler Vergi Dairesince hazırlanan Vergi/Ceza İhbarnamelerinin Şirkete tebliğ edildiği kamuya duyurulmuş idi. İlgili Vergi/Ceza İhbarnamelerine konu olan Binde 5 İhracat Götürü Gider İndirim uygulaması ile ilgili olarak toplam 2.726.742 TL tutarın Şirket tarafından dava konusu yapılmış olduğu yine 12 Şubat 2015 tarihli özel durum açıklaması ile kamuya duyurulmuş idi. 29 Mart 2017 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısında; söz konusu ihbarnamelere konu olan ve dava konusu yapılan İhracat Götürü Gider indirimi uygulaması ile ilgili vergi cezasına ilişkin Şirket’in itirazı ilk derece mahkemesinin kararı ile şirket lehine sonuçlandığı bilgisi verilmişti. Vergi Dairesi tarafından söz konusu karar temyiz edilmiş olup yargı süreci devam etmektedir.

Yapı Kredi (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Bankacılar Yapı Kredi’nin 7 yıl vadeli dolar cinsi gösterge büyüklükteki eurobond ihracında getiri beklentisi %5,9 ile %6 aralığına aşağı revize edildi. İlk getiri beklentisi %6 ile %6,125 aralığında açıklanmıştı.

28 Nisan 2017 Tarihli Yapı Kredi Bankası raporumuz için tıklayınız…

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Dyo Boya (DYOBY, Nötr): Şirket ile Petrol-İş Sendikası arasında 2017-2018 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi 14.06.2017 tarihi itibariyle bağıtlanmış olup, 30.05.2017 tarihinde Petrol-İş Sendikası tarafından iletilen ve 05.07.2017 tarihinde başlayacak grev uygulaması kararı hükümsüz kalmıştır.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET, Sınırlı Pozitif): Sivas ili Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile 33 aylık Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) sözleşmesi 3,6mn TL bedelle 14.06.2017 tarihinde imzalanmıştır.

Reysaş GYO (RYGYO, Nötr): Şirket portföyünde bulunan Antalya Serik’teki 69,9bin m2 arsa üzerinde bulunan 42,5bin m2‘lik deponun 10bin m2’lik depolama alanı “Mobiljet Dayanıklı Tüketim Mamul Mobilya Montaj Servis Ambar ve Nak.Taş.Hiz.San.ve Tic.A.Ş.”ye 5 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 5 senede yaklaşık KDV dahil 10mn TL gelir elde edilecektir.

Orge Enerji (ORGE, Sınırlı Pozitif): Şirket KAP’ta devam eden işler tutarının (backlog) 13.06.2017 tarihi itibarıyla 118.590.925 TL+KDV büyüklüğünde olduğunu açıklamıştır.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin