Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (10.04.2015)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Küresel piyasalardaki risk pozitif bir ortamla güne başlıyoruz. Ancak USD/TL, EURUSD’nin 1,08 destek seviyesini kırması ve satışlarını hızlandırması nedeniyle 2,62 civarında hareket etmekte. Dolayısıyla dün %0,86 oranında değer kazanarak 83.513 puan seviyesinden kapatan endeksin, USDTRY’deki yukarı yönlü hareket nedeniyle güne satıcılı başlamasını bekliyoruz. Endekste destek seviyesi olarak 82.800 takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde tutundukça 84.500 seviyesinin hedefte kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Aksi durumda, 82bin ana destek seviyesi olarak takip edilebilir. Bugün, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirme yapması bekleniyor. Piyasalar kapandıktan sonra açıklama yapması beklenirken, görünüm ve not tarafında da bir değişiklik yapması beklenmiyor. Ancak, yakın zamanda bankacılık sektörü ile ilgili olumsuz değerlendirmeleri nedeniyle kısmen olumsuz bir yansıması söz konusu olabilir. BIST100’ün Gelişmekte olan Ülkelerden negatif ayrıştığı bir ortam içindeyiz. İç kaynaklı olarak söz konusu ayrışma trendi devam etmekte. Endekste önemli bir ağırlığı olan bankacılık endeksi bu durumun ana unsurlarından biri. Aşağıdaki grafikte de görüldü gibi XBANK/XUSIN rasyosu düşük seviyelerde. Çarpanlar itibariyle de ucuz olan bankacılık hisseleri, ülke risk primindeki yüksek seyirden olumsuz etkilenmekteler. Diğer yandan, iktidarın açıkladığı teşvik paketinin de etkisiyle XUSIN hisseleri görece iyi bir performans sergilemekteler. Nitekim dün XUSIN %1,09 oranında değer kazanırken, XBANK ise sadece %0,48 oranında değer kazandı. Şu aşamada, söz konusu trendin devam edebileceğini düşünüyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

Türk Telekom (TTKOM, Öneri: “EKLE”, Nötr): Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonelere fazladan yansıtılan ücretlerin iade edilmesini teminen verilen 6 aylık sürede gerekli iadelerin gerçekleştirilmemesi nedeniyle TTNET’e idari para cezası verdi ve soruşturma açtı.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın Anadolu Ajansı ile yaptığı röportaj sonrası holdingden Global Liman ihalesi ile ilgili bir açıklama yapıldı. Holding, Global Liman ihalesinin planlandığı gibi 8 Mayıs’ta yapılacağını açıkladı.

İş Bankası (ISCTR, Öneri “EKLE”, Nötr): 300mn TL nominal değerli 122 gün vadeli banka bonosu, 500mn Türk Lirası nominal değerli 242 gün vadeli banka bonosu ile 100mn TL nominal değerli 388 gün vadeli iskontolu tahvil halka arzına ilişkin ihraç başvuruları Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmıştır.

Yapı Kredi bankası (YKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Yapı Kredi Bankası MTN programı kapsamında yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 3mn USD, 12,4mn USD ve 7mn USD tutarlarındaki borçlanma araçları için tertip ihraç belgeleri alınabilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulduğunu duyurmuştur.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri “EKLE”, Nötr): Yakın zamanda kurulan MTN programına istinaden yatırımcı toplantıları yapılacağı duyurulmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv Sektörü: Otomotiv Sanayii Derneği Mart ayı verilerine göre otomotiv üretimi %26,5 artışla 123.119 adet oldu. Kapasite kullanım oranı %87,2 olarak hesaplandı. Perakende satışlar %74,8 artışla 89.104’e yükselirken, ihracat %9,4 artarak 89.956 seviyesinde gerçekleşti.

Enerji Sektörü: Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, doğalgaz, elektrik ve petrol piyasaları lisans hükümleri çerçevesinde 9 şirketin lisansını iptal etti, 10 şirketin ise lisans süresini uzattı. Kaynak: Dünya Enerji Bakanı Taner Yıldız Türkiye’nin İran’dan daha fazla gaz almasının ancak fiyat gibi şartların oluşması durumunda mümkün olabileceğini belirtti. Ayrıca uygun ticari şartların oluşması durumunda Socar hisselerinin satılabileceğini belirtti. Kaynak: Habertürk

İletişim Sektörü: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yerli cep telefonlarının kalitesinin artırılması ve pazarın mevcut durumunun değerlendirilmesi amacıyla toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, imalatı veya montajı gerçekleştirilen cep telefonlarının kalitesi, ilgili standartlar kapsamında temel parametrelerin iyileştirilmesine yönelik yapılması gerekenler, batarya ve şarj aletlerinin kalitesinin yükseltilmesi, Türkiye’de piyasaya arz edilen yerli cihazların mevcut pazar payı ve bunun arttırılmasına yönelik çalışmalar ile yerli imalatçıların yaşadıkları sıkıntılar ve Ar-Ge teşvikleri değerlendirildi. Kaynak: AA

Bankacılık Sektörü: Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, “Finansal sektör en düşük aracılık maliyeti ile çalışıyor. Aracılık maliyetlerini artıran kamu kaynaklı yükler azalmalı. Kredi piyasası yanında sermayeye ulaşım da büyümeli. Son dönemdeki yavaşlamaya bağlı tahsili gecikmiş kredi oranı bir miktar arttı” diye konuştu. Kaynak: Bloomberg HT Diğer taraftan, İtalyan banka Intesa Sanpaolo, 16 Nisan’da Türkiye’de şube açacak: Kaynak: PSM

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Limak Holding: Holding Yönetim Kurulu üyesi Nihat Özdemir, Fildişi Sahili ve Mozambik’te 200 milyon dolarlık çimento yatırımı yapacaklarını açıkladı. Akfen Holding (AKFEN, Nötr): Şirket, “Geri alım Programı” çerçevesinde 57.524 adet

Akfen Holding hissesi almıştır. Şirket tarafından Geri Alım Programı çerçevesinde yapılan hisse alımları toplamda 4,8mn adete ulaşmıştır Yapılan toplam hisse alımlarının sermaye oranı ise %4,88 seviyesine ulaşmıştır.

 

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir