Günün Sektör ve Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (09.06.2017)

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Sabah Stratejisi Raporu:

“SABAH STRATEJİSİ”

Haftanın son işlem gününe iyimser risk iştahı ile uyanıyoruz. Katalizörler: İngiltere’de Muhafazakâr Parti’nin meclis çoğunluğunu kaybetmesine rağmen Yunanistan örneğindeki gibi risklerin ülke içi ile sınırlı kalıp, küresel piyasalara yayılmaması ve Çin’de enflasyonun beklentiler doğrultusunda açıklanması.  S&P500, vadeli işlemlerde %0,1 oranında değer kazanırken, Dolar / TL kotasyonları 3,5238 seviyesinden geçiyorlar. Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün beklentiler dahilinde açıklamalar gerçekleştirirken İngiltere’de genel seçimler sonucunda iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin meclis çoğunluğunu kaybedeceği anlaşılıyor. İngiltere siyasisindeki gelişmelerin İngiliz piyasaları ile sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Sterlin, seans içinde %2’ye varan düşüş gerçekleştirmesine karşın benzer oynaklığı diğer kurlarda ya da ülke piyasalarında, varlık sınıflarında gözlemlemiyoruz. Küresel finans krizinin tipik özelliklerinden birisi “yayılma” (contagion) etkisiydi. Aradan geçen 10 yıla yakın süre, özellikle geçen seneki hiç beklenmeyen “Brexit” ve Trump gelişmeleri sonrasında piyasalar olası “yayılma” etkisine karşı olaylara baştan temkinli giriyorlar. Demek ki bundan sonra küresel risk olayları ile daha az karşılaşabilir hale geleceğiz. Oynaklık endeksi VIX, halen 10(!) seviyesinde (bu değer kapanıştan kalsa da S&P500, vadeli işlemlerde yatay seyrettiği için ciddi bir sapma göstermeyecektir).

Dün, yurt-içinde sınai üretimle birlikte havacılık istatistiklerini takip ettik. Nisan ayına güçlü başlayan sınai üretim, Haziran ayında Ramazan nedeniyle ortaya çıkabilecek olası yavaşlamalara karşı ikinci çeyreği güvence altına aldı. İktisadi faaliyette geçen senenin son çeyreğiyle birlikte ivmelenme başlamıştı. Böylece ivmenin yılın ilk çeyreğinin ardından ikinci çeyreğe de taşınacağı anlaşılıyor. İvmenin üçüncü çeyrekte sürmesi için turizm kritik. Havacılık verileri bu açıdan önemliydiler ve özellikle Antalya havalimanında kaydedilen artışlar turizmin bu sene, geçen seneye göre daha iyi seyrederek büyümeye pozitif katkı yapacağını gösteriyor (Şekil 1). Antalya havalimanına gelen yolcu sayısı Nisan ayına göre Mayıs ayında bir milyon kişi artarken yıllık bazdaki artış %57,4 oranında kaydedildi. Sektör temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz görüşmeler yaz aylarında turizm istatistiklerinde iyileşmenin belirginleşeceği yönündeydi. Bundan sonra Türkiye’de büyüme konusu önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tartışılabilir. O döneme kadar da para politikasının destekleyici hale gelmesi ve bu sene %4 üzerinde beklediğimiz büyümenin %5 veya daha yukarısına doğru ivmelenmesi mümkün hale gelebilir. Yaz aylarında – yılın üçüncü çeyreğinde – büyümenin baz etkisiyle %6-7 bandına ulaşabileceği beklentimizi koruyoruz.

Veri açısından bugün rahat bir takvim söz konusu. Sabahtan (TSİ 10:00) Almanya’da dış ticaret verilerini öğleden sonra ABD’de ise (TSİ 17:00) toptan satış envanterlerini izleyeceğiz. Diğer yandan, İngiltere’nin ardından hafta sonu Fransa’da meclis seçimlerinin ilk turu düzenlenecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Nötr): Halkbank hisse başına brüt 0,2046612 TL’nin (net 0,173962 TL) 12.06.2017 tarihinde dağıtılacağını duyurmuştur.

Kardemir (KRDMA; KRDMB, KRDMD, Pozitif): Kardemir ilk beş ayın üretim verilerini açıkladı. Buna göre şirketin Ocak Mayıs dönemi sıvı çelik üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,9 oranında artarak 1.015.062 tona ulaşırken, net hadde mamül üretimi de %38,2 oranında artarak 549.652 tona yükseldi. Haber sonrası dün KRDMA, KRDMB ve KRDMD günü sırasıyla %2,1, %2,1 ve %3,7 yükselişle kapattı.

Şişecam, Trakya Cam, Anadolu Cam (SISE,TRKCM, ANACM, Sınırlı Pozitif): Bağlı ortaklıklarından Trakya Cam San. A.Ş. Trakya Fabrikası ve Mersin Fabrikası, Trakya Yenişehir Cam San. A.Ş.  Yenişehir Fabrikası, Anadolu Cam San. A.Ş.  Mersin Fabrikası, Anadolu Cam Yenişehir San. A.Ş. Yenişehir Fabrikası, Paşabahçe Cam San. ve Tic. A.Ş. Kırklareli Fabrikası ve Eskişehir Fabrikası ile Cam Elyaf San. A.Ş. Cam Elyaf Fabrikası işyerlerine ilişkin olarak Kristal-İş Sendikası ile yürütülmekte olan 01.01.2017-31.12.2018 dönemini kapsayan 25. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 08.06.2017 tarihinde anlaşma sağlanmıştır.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket 16 Mart 2017 tarihinde yaptığı Özel Durum açıklamasında; Suudi Arabistan’da bulunan Yanbu Havalimanı’nın; 24 Nisan 2017 tarihinde yaptığı Özel Durum açıklamasında da Qassim ve Hail Havalimanları’nın TAV Havalimanları Holding ve eşit paya sahip (%50) ortağı Al Rajhi Holding Group ile 30 yıl süreyle işletilmesi konusunda yerel otorite GACA tarafından resmi olarak seçildiğini duyurmuştu. Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanları’nın işletme hakkını içeren sözleşme 8 Haziran 2017 tarihinde konsorsiyum ve GACA arasında imzalanmıştır.

Bahsi geçen havalimanları için işletim süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli hem giden hem de gelen dış hat yolcular için 87 SAR (yaklaşık 23 ABD Doları) olarak belirlenmiştir. 2016 yılında yaklaşık 3,6 milyon yolcuya hizmet veren havalimanları, öngörülen toplam 400 milyon ABD Doları yatırımlarla birlikte, yılda yaklaşık 11,5 milyon yolcuya hizmet verebilecektir. Havalimanının devralınmasının ardından yeni terminal binasi inşaatına başlanılacak olup, inşaat süresi 2-2,5 yıl olarak planlanmaktadır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Türk Hava Yolları’nın 2017 yılı Mayıs ayına ait trafik verileri yayınlandı. THY’nin yolcu sayısı yılın beşinci ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,5 artarak 5,9mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 3,2 puanlık artışla %77,6 seviyesine yükselmiştir. Ocak-Mayıs dönemindeki yolcu sayısı %1,8 düşüşle 24,6mn kişi, yolcu doluluk oranı ise 2,2 puan artışla %75,9 olmuştur.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık Sektörü: Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Nisan 2017 raporuna göre, bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı yılın ilk 4 ayında 2016’nın aynı dönemine göre %3 artarak 511 bin kişi olarak gerçekleşti. Aynı yıl içinde birden fazla kaydı bulunan kişilerin bir kez sayılmasıyla elde edilen veriler dikkate alındığında bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal eden kişi sayısı ilk 4 ayda 2016’nın aynı dönemine göre %1 artarak 262 bin kişi oldu. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal eden kişi sayısı ise aynı dönemde %4 azalarak 345 bin kişi oldu.

Ayrıca derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nın kredi notlarını teyit etti. Dört bankanın görünümü de durağan olarak açıkladı.

Otomotiv Sektörü: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2017 Mayıs ayı üretim, ihracat, satış değerlendirme raporunu açıkladı. Buna göre; 2017 yılı Mayıs ayında toplam üretim %23, otomobil üretimi ise %37 oranında arttı. Toplam üretim 155 bin adet, otomobil üretimi ise 105 bin adet düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılı Mayıs ayında toplam pazar %9 oranında daralarak 87 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Otomobil pazarı ise %11 oranında daraldı ve 66 bin adet olarak gerçekleşti. Mayıs ayı toplam otomotiv ihracatı adet bazında %33 oranında artarken otomobil ihracatı ise %44 oranında artış gösterdi. Toplam ihracat 126 bin adet, otomobil ihracatı ise 87 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kütahya Porselen (KUTPO, Nötr): Şirket Kütahya Porselen Avantaj Dünyası Plaza Şubesi’nin kapatılmasına karar verildiğini duyurmuştur.
Reysaş GYO (RYGYO, Nötr): Şirket’in İstanbul portföyünde bulunan 3.962 m2‘lik deponun 1.000 m2‘lik depolama alanı 5 seneliğine kiraya verilmiştir. Kiraya verilen depodan 5 senede yaklaşık KDV dahil 1,5mn TL gelir elde edilecektir.