Günün Hisse Yorumları / İş Yatırım – (12.09.2018)

İş Yatırım tarafından hazırlanan günlük hisse yorumları:

DO & CO Aktiengesellschaft

Kapanış (TL) : 513.5 – Hedef Fiyat (TL) : n.a – Piyasa Deg.(TL) : 5004 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 0.7 ↑ DOCO TI Equity- Öneri :GÖZDEN GEÇİRİLİYOR Get.Pot.%: n.a Analist: uonder@isyatirim.com.tr

DO&CO British Airways ile anlaştı ve Iberia ile iyi niyet mektubu imzaladı- Olumlu
DO&CO British Airways ile Londra Heathrow Havaalanı’ndan kalkışlı uzun ve kısa mesafeli ucular için verilecek ikram hizmetleri ihalesini kazandığını açıkladı. İhale Nisan 2020 den itibaren 10 yıl süreyle geçerli. Şirket ayrıca Iberia ve Iberia Express in Madrid kalkışlı uçuşlarında ikram dağıtım ihalesi için ihaleye katıldığını ve iyi niyet mektubu imzaladığını açıkladı. İşirliği Mayıs 2020 de başlayıp, 10 yıl süreli olacak.

Bim Birleşik Mağazalar A.Ş

Kapanış (TL) : 73.6 – Hedef Fiyat (TL) : 73.77 – Piyasa Deg.(TL) : 22345 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 15.58 ↔ BIMAS TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 0.23 Analist: mkucukmeral@isyatirim.com.tr

Bim hisse geri alım programının sonlandırıldığı açıkladı
Bim hisse geri alım programının dün itibari ile sonlandırıldığını, ilgili geri alım programı süresince yaklaşık 2.59 mn adet BIM hissesinin 174.6mn TL bedelle alındığını ve finansmanının iç kaynaklardan karşılandığını açıkladı. Geri alınan payların en düşük 63.45 TL, en yüksek 72.45 TL ve ortalama 67.48 TL birim fiyattan gerçekleştirildiği duyuruldu. Hatırlatmak gerekirse Şirket yönetimi pay fiyatının Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması gerekçesi ile 8 Mayıs 2018 tarihinde hisse geri alımı açıklamıştı. Hisse geri alım programı ile 2 milyon payın azami 150 milyon TL bedelle alınması planlanmaktaydı ancak 26 Haziran 2018’de Yönetim Kurulu kararı ile alıma konu edilecek pay sayısı 3 milyon hisseye, miktar ise 225 milyon TL’ye revize edilmişti.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

Mavi Giyim Sanayi Tic.A.S

Kapanış (TL) : 26.68 – Hedef Fiyat (TL) : 60.54 – Piyasa Deg.(TL) : 1325 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.58 ↑ MAVI TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 126.92 Analist: kdemirak@isyatirim.com.tr

MAVI 2Ç18 Sonuçları: Güçlü büyüme, İyileşen faaliyet karlılığı ve yukarı yönlü revize edilen satış hedefi
MAVI 2Ç18’de, yıllık bazda 63% büyümeye işaret eden bizim ve piyasa beklentisinin oldukça üzerinde 28m TL net kar açıkladı (Iş Yatırım: 17mn TL & Piyasa:23mn TL). Güçlü satış büyümesi ve brüt kar marjında görülen artış net kar büyümesini destekledi. Rakamlarımızda görülen sapmanın ana nedenleri beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen faaliyet karlılığı ve beklentilerimizin altında gerçekleşen kur farkı zararı oldu.

Konsolide ciro, Türkiye perakende operasyonlarında ki %21 bire bir büyüme ve brüt satış alanında görülen yıllık %14 artışın katkısı ile yıllık bazda 31% artış gösterdi. Türkiye perakende operasyonları 2Ç18’de yıllık bazda %29 büyüme kaydederken, uluslararası operasyonlarda büyüme %27 olarak gerçekleşti. Ululara arsı operasyonlarda görülen büyüme çok büyük ölçüde TL’nin değer kaybında kaynaklandı.

2Ç18’de konsolide EBITDA ise bürüt kat marj artışının etkisi ile %32 büyüme ile 84mn TL ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. (Iş Yatırım: 68mn TL & Piyasa:71mn TL). FAVÖK marjı ise 1.8 puan artış ile %15,8’e yükseldi. Şirketin kira giderleri TL’nin döviz sepetine karşı değer kaybına ve %14’lük brüt satış alanı büyümesine rağmen yıllık bazda sadece %27 artış gösterdi. Brüt kar marjıda benzer bir şekilde TL’de görülen değer kaybına karşın yıllık bazda 2,3 puan artış ile %55’e yükseldi.

Güçlü operayonel performansa ek olarak, Mavi’nin nakit yaratımı güçlü kalmaya devam etti. Şirketin net borcu 2Ç18’de çeyreksel bazda %5 artış ile 114mn TL’ ye yükseldi. Güçlü nakit yaratımına rağmen net borç da görülen hafif artışının temel sebebi Mavi Kanada operasyonlarında %25 pay alımı için ödenen 15mn TL ve Mayıs ayında gerçekleştirilen 25mn TL temettü ödemesi.

Şirket 2018 yılı için büyüme hedefini %25’ den %30’a yükseltilirken, %14 üzeri FAVÖK marjı hedefini korudu. Türkiye’de net mağaza açılışı hedefi ise 25’den 20’ye revize edildi. Ek olarak şirket 1 Ağustos- 10 Eylül tarihleri arasında Türkiye Perakende operasyonlarının birebir büyümesinin %26,3 olarak gerçekleştiğini açıkladı. (1H18 birebir büyüme: %21).

Özellikle 1Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında açıklanan büyüme şirketin ekonomide görülen öncü yavaşlama göstergelerine karşı dirençli olduğunu gösteriyor. Ek olarak, şirketin FAVÖK marjı hedefini korumasından yılın ikinci yarısı için döviz bazlı kira kontratlarının olumlu şartlarda müzakere edildiği ve ham madde alımlarının görece düşük fiyatlardan garanti edildiği sonucunu çıkarıyoruz. Yukarı yönlü revize edilen satış hedefleri, beklenenin oldukça üzerinde gerçekleşen operasyonel performans ve hisse üzerinde son üç aydır devam eden satış baskısı düşünüldüğünde, sonuçlara piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Aksigorta

Kapanış (TL) : 3.01 – Hedef Fiyat (TL) : n.a – Piyasa Deg.(TL) : 921 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 0.26 ↔ AKGRT TI Equity- Öneri :GÖZDEN GEÇİRİLİYOR Get.Pot.%: n.a Analist: bsengonul@isyatirim.com.tr

Aksigorta Ağustos 2018 prim üretim rakamlarını açıkladı
Aksigorta Ağustos 2018 prim üretim rakamlarını açıkladı. Buna göre şirket Ağustos ayında TL 246mn brüt prim üretimi gerçekleştirdi. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %16 büyümeye karşılık geliyor. Şirketin zorunlu trafik ve kasko segmentlerinde artan Pazar payına paralel prim üretimi 2018 yılında güçlü bir seyirle devam ediyor. Yıl başından bu yana prim üretimi TL 2.18 milyara ulaşarak yıllık bazda %41 büyüme kaydetti. Yıl başından bu yana trafik segmentinin katkısıyla prim üretimi güçlü gerçekleştiği için sonuçların hisse performansına etkisinin nötr olacağını düşünüyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!..

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin