Günlük Hisse Yorumları / İş Yatırım – (05.11.2019)

Yapı Kredi Bankası

Kapanış (TL) : 2.36 – Hedef Fiyat (TL) : 3.3 – Piyasa Deg.(TL) : 19935 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 25.24 ↔ YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 39.83

YKB yılın üçüncü çeyreğinde TL975mn solo net kar açıkladı
Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL944mn (İş Yatırım: TL 955mn)’un yaklaşık %3 ve %2 üzerinde gerçekleşti. Bankanın 3Ç19 net karı çeyrek bazında %13 düşüş kaydederken, yıllık bazda ise %12 gerilemiş durumda. YKB’nin üçüncü çeyrek öz kaynak karlılığı 158 baz puan azalarak %9.8 olarak gerçekleşirken, bunda daha çok BDDK kararı sonrası karşılık giderlerinin yüksek kalışı ve kredi büyümesi olmaması nedeniyle TL kredi faizlerinin daha çok yatay kalması rol oynamış gözüküyor. Bankanın swaplara göre düzeltilmiş marjları çeyrekte sabit kalırken, ücret ve komisyon gelirlerinin çok olumlu katkısı üçüncü çeyrekte de yıllık %31’lik artışla devam etti. Karşılık giderlerinde devam eden yüksek seyir BDDK’nın kararnamesinden sonra takibe atılan kredilerin hızlanmasıyla devam etti. Buradaki olumlu nokta ise bankanın bu kredilerin önemli kısmını takibe atmış olması ve halen ikinci grupta bulunan kalan kısım için de yüksek karşılık politikasını sürdürmesi olarak gösterilebilir. Yine de bankanın bu kararname kaynaklı takibe aktarımı son çeyrekte de devam edip aktif kalite ile ilgili hedeflerin olumsuz anlamada bir miktar aşımına sebep olabilir. Yine de tüm yıl için hedeflenen düşük çift haneli öz kaynak hedefi korunuyor.

Bankanın son çeyrekte yönetmelik nedeniyle karşılık oranı yüksek olmaya devam edecek ancak bu sene için konulan hedef olan düşük çift haneli öz kaynak karlılık oranı rahat bir şekilde yakalanacak gibi duruyor. Bunda son çeyrekte beklediğimiz kredi büyümesi ile TL fonlama maliyetlerinin hızlı aşağıya gelmesinin olumlu katkıları olacak. Banka yönetimi karşılıklarda normalleşmenin 2021 yılında yakalanabileceğini belirtirken, karşılık öncesi faaliyet gelir büyümesinin devamı ise söz konusu takip için ayrılan karşılıkların etkisini azaltmaya devam edecek. Sonuçlara piyasa tepkisinin nötr düzeyde kalacağını ön görüyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Coca-Cola İçecek A.Ş

Kapanış (TL) : 31.98 – Hedef Fiyat (TL) : 43.5 – Piyasa Deg.(TL) : 8135 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.6 ↓ CCOLA TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 36.02

CCOLA 3Ç19 Finansal Sonuçları: Net kar ve operasyonel kar beklentilere paralel, öngörülerde aşağı yönlü revizyon
Coca Cola içecek 3Ç19’da 556mn TL net kar açıkladı. Bu çeyrek 70mn TL kur farkı karına karşın geçen sene aynı çeyrek 398mn TL kur farkı zararı oluşması, faiz giderlerinin yıllık bazda düşmesi ve operasyonel kar artışı net karın yıllık bazda sıçramasına neden olan ana etkenler olarak öne çıkıyor. Açıklanan net kar piyasa beklentisi olan 540mn TL’nin %3 üzerinde gerçekleşti. Uluslararası operasyonlardaki daralmaya rağmen, Şirket’in gelirleri Türkiye operasyonlarının güçlü katkısı ile yıllık bazda %6.4 artış göstererek 3.91 milyar TL’ye yükseldi ve piyasa beklentisi 3.97 milyar TL’ye paralel gerçekleşti. Düzeltilmiş FAVÖK ise yıllık bazda %7.4 artış göstererek 872mn TL’ye yükselirken piyasa beklentisine kabaca paralele gerçekleşti. Sonuçların ardından Şirket yönetimi hacim, gelir ve FAVÖK öngörülerini aşağı yönlü revize etti.

Net kardaki yıllık bazda yaşanan güçlü sıçramaya rağmen, sonuçlar genel olarak beklentilere paralel. Şirket’in 4. çeyrekteki zayıf görünümün de etkisi ile 2019 öngörülerini aşağı yönlü revize etmesi nedeni ile piyasanın sonuçlara olumsuz teki verebileceğini düşünüyoruz.

YERLİ VE YABANCI ANALİSTLER’İN AL/SAT ÖNERİLERİNİ HİSSE LAB İLE “ÜCRETSİZ” TAKİP EDİN!

Çimsa

Kapanış (TL) : 7.9 – Hedef Fiyat (TL) : 8.49 – Piyasa Deg.(TL) : 1067 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$): 0.74 ↓ CIMSA TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 7.48

CIMSA 3Ç19 Sonucları: Beklentilerin altında zayıf sonuçlar.
Çimsa bizim beklentimiz olan 27 milyon TL ve piyasa beklentisi 30 milyon TL’nin altında kalarak 3Ç19’da 8 milyon TL net kar açıkladı. Net kar rakamında yıllık bazda meydana gelen %92’lik düşüşte artan operasyonel giderler ve zorlu iç pazar koşulları etkili oldu. Tahminimizdeki sapmaya ise beklentimin altında gerçekleşen operasonel karlılık neden oldu.

Beklentilerin altında (İş Yatırım: TL493mn; Piyasa: TL472mn), satış gelirleri yıllık bazda %5 düşüş ile 452mn TL olarak gerçekleşti. Yurtiçi satışları iç talepteki daralma ve fiyat baskısı nedeniyle yıllık bazda %17.6 düşüş gösterirken, ihracat gelirleri satış hacimlerindeki artış ile yıllık bazda %30 artış gösterdi. FAVÖK rakamı yıllık bazda %33 düşüşle 62 milyon TL’ye geriledi ve beklentilerin altında kaldı (İş Yatırım: TL91mn; Piyasa: TL83mn) . Böylece FAVÖK marjı geçtiğimiz sene aynı döneme göre 11.4 puan, geçtiğimiz çeyreğe göre ise 2.4 puan gerileyerek %15.4 oldu. Marjlardaki daralma artan eneri maliyetleri ve operastonel giderlerden kaynaklandı. Şirketin net borcu yılın ilk yarısındaki 1.56 milyar TL seviyesinden 3Ç19’da 1.47 milyar TL seviyesine düştü.

Yorum: Çimsa’nın beklentilerin altında kalan 3Ç19 sonuçlarına piyasanın olumsuz tepki vermesini bekliyoruz.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Akçansa

Kapanış (TL) : 6.85 – Hedef Fiyat (TL) : 7.89 – Piyasa Deg.(TL) : 1311 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 0.14 ↑ AKCNS TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 15.21

AKCNS 3Ç19 Sonuçları: Net kar ve operasyonel karlılık beklentilerin üzerinde
Akçansa 2019’un üçüncü çeyreğinde, piyasa beklentisi 26 milyon TL’nin üzerinde, bizim beklentimize ise paralel 28 milyon TL net kar açıkladı. Açıklanan net kar rakamı 17mn TL tutarında tek seferlik varlık satışı gelirline rağmen yüksek finansman giderleri ve zayıf operasyonel karlılık nedeniyle yıllık bazda %53 düşüş gösterdi.

Beklentiler ile uyumlu (İş Yatırım: TL495mn; Piyasa: TL484mn), satış gelirleri yıllık bazda %4’lük artış ile 488mn TL gerçekleşti. Yurtiçi satışları iç talepteki daralma ve fiyat baskısı nedeniyle yıllık bazda %23 düşüş gösterirken, ihracat gelirleri satış hacimlerindeki artış ile yıllık bazda %73 artış gösterdi. FAVÖK, piyasa beklentisi 77 mn TL’nin üzerinde 82 mn TL olarak gerçekleşti ve yıllık bazda %29 düşüş gösterdi. FAVÖK marjı ise artan enerji maliyetleri ve zayıf iç talebin fiyat artışlarına izin vermemesi nedeniyle yıllık bazda 7.7 puan gerileyerek %16.8 gerçekleşti. Diğer yandan, şirket faaliyet giderlerini daha iyi yöneterek geçtiğimiz çeyreğe göre FAVÖK rakamında %15 artış sağladı. Bilanço tarafında şirketin net borcu yılın ilk yarısındaki 459 milyon TL seviyesinden 3Ç19’da 418 milyon TL seviyesine düştü.

Yorum: Net kar ve operasyonel performansın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle, sonuçlara piyasanın olumlu tepki verebileceğini düşünüyoruz.

ÜCRETSİZ VİOP’A BAŞVURUN, 100 BİN TL SANAL PARA İLE YATIRIM ARAÇLARINI TEST EDİN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin