Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (3.09.2021)

PETKM; Goldman Sachs satma opsiyonunu kullanarak Socar Turkey’in %13’ünü SOCAR’a sattı / nötr

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY6.21
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.30
Getiri Potansiyeli 18%

– Goldman Sachs, PETKM’in hakim ortağı Socar Turkey Enerji A.Ş.’nin (STEAŞ) sermayesinin yaklaşık %13’ünü temsil eden 890.574.713 adet hisse için sahip olduğu satma opsiyonunu kullandı. Yapılan işlem sonunda State Oil Company of the Azerbaijan Republic’in (SOCAR) STEAŞ’ta sahip olduğu doğrudan ve dolaylı hissedarlık oranı %87’den %100’e yükseldi.

– Son 3 aylık dönemde nominal olarak %3 , relatif olarak %6 değer kaybeden PETKM hissesi son bir aylık dönemde ise nominal %9, relatif %3 getiri ile kısmi toparlanma eğilimi göstermektedir. Açıklamanın etkisiyle hissede kısa vadede kısmi bir volatilite görülebilir. Ancak işlemin detaylarının ve vadesinin 2021 yılında dolacağının daha önce açıklanmış olması ve işlemin PETKM’in hakim ortağının payları ile ilgili olması dolayısıyla Petkim’i direkt olarak etkilemeyeceğini düşünüyoruz.

– 14 Ağustos 2015 tarihinde Goldman Sachs’ın State Oil Company of the Azerbaijan Republic’in (SOCAR) bağlı ortaklığı ve PETKM’in hakim ortağı SOCAR Turkey Enerji A.Ş.’nin (STEAŞ) sermayesinin %13’üne karşılık gelecek şekilde 890.574.713 adet hisseyi 1,3 milyar USD karşılığında alması ve eş zamanlı olarak SOCAR ile 6 yıl süreli satma opsiyonu anlaşması imzalamasına yönelik bir işlem yapılmıştı.

– Goldman Sachs’ın ayrıca Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.’de %30 payı bulunmaktadır. Bu işlemin vadesi ise Aralık ayında dolacaktır.

EKGYO; TOKİ’den 1,1 milyar TL tutarında taşınmaz satın alındı / sınırlı olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY1.86
Hedef Fiyat/Hisse TRY3.00
Getiri Potansiyeli 61%

– Emlak Konut GYO TOKİ’den 1,1 milyar TL tutarında taşınmaz satın alındığını açıkladı. Şirketin Haziran 2021 finansallarında net borcu 2,5 milyar TL düzeyinde idi. Yeni taşınmazların alımı net borç rakamını yükseltebilir ancak bu taşınmazlar ileride projeye dönüşeceği için haberin sınırlı olumlu bir etkisi olmasını bekleriz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten