Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (25.06.2020)

DOHOL; Doğan Holding, D Yatırım Bankası’nın kuruluş işlemlerini tamamladı

 Doğan Holding %99,99 oranında payına sahip olduğu D Yatırım Bankası A.Ş.’nin 200.000.000 TL başlangıç sermayesi ile kuruluşunun 22.06.2020 tarihinde tescil edildiğini açıkladı. Banka’nın faaliyet geçme ve faaliyet izin süreçleri ise devam etmektedir.

 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), “D Yatırım Bankası A.Ş.” ünvanlı kalkınma ve yatırım bankası kurulmasına Mart ayında onay vermişti.

GUSGR; Birleşme işlemlerine ilişkin detaylar belli oldu

 Halk Sigorta ve Ziraat Sigorta’nın Güneş Sigorta çatısı altında birleşmesine dair detaylar netlik kazandı.

 KAP’a yapılan açıklamaya göre: Güneş Sigorta’nı ödenmiş sermaye 540 milyon TL’den 1,522 milyon TL’ye yükselecek

 Türkiye Varlık Fonu birleşmiş şirkete %85.7 oranında paya sahip olacak (mevcut durumda %61.1)

 Birleşme işlemi çerçevesinde Ziraat Sigorta pay sahiplerine 1 adet Ziraat Sigorta payına karşılık 16.2273 adet Güneş Sigorta payı verilirken, Halk Sigorta pay sahiplerine 1 adet Halk Sigorta payına karşılık 0.4887 adet Güneş Sigorta payı verilecektir.

 Birleşme işlemleri 31 Aralık 2019 finansalları baz alınarak hazırlanmıştır.

 Prim üretimi açısından değerlendirildiğinde birleşme işlemi sonrası yeni şirket hayat dışı sigorta alanında yaklaşık %14 pazar payı ile en büyük şirket konumuna gelecektir (Mayıs 2020 rakamlarına göre).

 Güneş Sigorta hissedarları açısından bakıldığında bu birleşme operasyonel açıdan olumlu olmak ile birlikte önemli ölçüde fiyata yansımış olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN