Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (2.04.2021)

SASA; Yeni Elyaf Yatırımı /Basın açıklaması – olumlu

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY47.30
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Dünya Gazetesi: Sasa’nın PTA tesisinin temeli mayısta atılacak. Son zamanlarda devasa yatırımlarıyla dikkat çeken, yeni projeleriyle önemli vizyon oluşturan şirketlerden biri Adana merkezli SASA. 2017 yılında bir yatırım programı belirleyen şirket, 4 yıldır aralıksız yatırım açıklıyor, yeni tesisleri devreye alıyor. Son olarak geçtiğimiz eylül ayında biri elyaf üretimi olmak üzere iki dev yatırımı daha devreye alan şirket, geçen hafta yeni bir elyaf tesisi için daha yatırım kararı aldı. KAP’a yapılan açıklamaya göre, yıllık 367 bin 500 ton kapasiteli yeni bir elyaf tesisi daha kurulacak. Bu yatırımın tutarı da 350 milyon dolar olacak. Yatırım, 935 milyon dolarlık PTA tesisiyle aynı anda, 2023 yılında devreye girecek. Şu anda yaklaşık 4 bin 250 kişi istihdam eden SASA, iki tesisin devreye girmesiyle çalışan sayısını 6 binin üzerine taşıyacak. Şirketin cirosu da hammadde fiyatlarıyla bağlantılı olarak 3.5 milyar doları aşacak.

 Yatırımlarına hız kesmeden her koşulda devam eden Şirketin basında yer alan haberini olumlu olarak değerlendiriyoruz.

TATGD; Süt ve süt ürünleri iş kolundaki faaliyetlerin devrine ilişkin stok farkı ödemesi gerçekleşti / nötr

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY9.67
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Şirket tarafından yapılan 14 Mart 2021 tarihli özel durum açıklamasında, süt ve süt ürünleri iş kolundaki varlık ve marka devrinin tamamlanarak, satış sözleşmesinde belirtilen satış bedelinden devredilen çalışanlara ait haklar düşülerek ve diğer düzeltmeler sonrası toplam 218,3 milyon TL + KDV tahsil edildiği belirtilmiş ve sözleşmede belirlenen tahmini stok değerleri ile kapanış tarihinde devredilen fiili stokların değerleri arasındaki farkın şirket tarafından Alıcı’ya ödeneceği kamuoyuna açıklanmıştı. Alıcı ile stoklar üzerinde mutabakat sağlanmış olup, yapılan hesaplamalar sonucunda stok değeri arasındaki fark için Alıcı’ya yaklaşık 36 milyon TL ödenerek devirle ilgili ödeme işlemleri tamamlanmıştır. Haberin hisse performansına nötr bir etkisi olacağını düşünüyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN