Günlük Hisse Yorumları / Deniz Yatırım – (17.09.2020)

SISE; Şişecam’da birleşme işleminin 30 Eylül’de tescili hedefleniyor / sınırlı pozitif

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY6.35
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.30
Getiri Potansiyeli 15%

 Şişecam Grubu tarafından yapılan açıklamaya göre, birleşme işlemi, Şişecam sermayesinde gerçekleştirilecek olan sermaye artırımının ve diğer esas sözleşme değişikliklerinin tescili için 24 Eylül 2020 tarihinde tescil başvurularının yapılması planlanıyor. Söz konusu başvurular kapsamında, birleşme işlemi, sermaye artırımı ve diğer esas sözleşme değişikliklerinin 30 Eylül 2020 tarihinde tescil edilmesi hedefleniyor. Süreç beklentiler dahilinde ilerlemektedir; tarihlerin kesinleşmesi hissede kısa vadede olumlu yönde hareketlilik sağlayabilir.

 Anadolu Cam, Denizli Cam, Paşabahçe Cam, Soda Sanayii ve Trakya Cam’ın Şişecam bünyesinde birleşmesi işlemine ilişkin genel kurul toplantısı 28 Ağustos 2020 tarihinde yapılmış ve birleşme işlemi onaylanmıştı.

 Ayrılma hakkı kullanımı 3 Eylül 2020 tarihinde başlamış olup, 23 Eylül 2020 tarihinde sona erecektir.

 Birleşme nedeniyle 2,250 milyon TL olan sermayenin 3,064 milyon TL’ye yükseltilmesi beklenirken, ayrılma hakkı kullanım süresinin sona ermesi ile Şişecam sermayesinde yapılacak olan sermaye artırım tutarı kesinleşecek.

 Birleşme ile ortaklık yapısının sadeleştirilmesi, halka açıklık oranı ve derinliğinin artırılması, maliyet optimizasyonu hedefleniyor. Oluşacak sinerjinin etkisiyle birleşmeyi takip eden 2-3 yılın ardından başlamak üzere FAVÖK marjında 200-300 baz puan artış öngörülüyor.

 Aşağıda birleşme işlemine dair detay bilgiler yer almaktadır.

AGHOL; Anadolu Endüstri Holding temettü ödemesi / nötr

Tavsiye Değerlenmemiş
Fiyat/Hisse TRY17.66
Hedef Fiyat/Hisse n.a
Getiri Potansiyeli n.a

 Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu, 15 Ekim tarihinde hisse başına brüt 0.1231858 TL’nin temettü olarak ödenmesini önerdi. Söz konusu miktar %0.7 oranına temettü verimliliğine işaret etmektedir. Genel Kurul 8 Ekim’de yapılacaktır. Haberin hisse performansı üzerindeki etkisinin nötr olmasını bekliyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN