Güne Başlarken Borsanın Teknik Durumu…

Yaşar Erdinç – 16.11.2017

Dün genel olarak borsalarda düşüşler vardı ve bu sabah bir miktar tepki alımları ve toparlanma görüyoruz.

ABD endekslerinin vadelileri artıda, Asya cephesinde de artı değerler görüyoruz.  Dün ABD’den TÜFE verisi geldi. %0.1 bekleniyordu ve beklenti gerçekleşti. ABD’de yavaş yavaş artış trendine giren bir enflasyon görüyoruz. Yıllık bazda TÜFE %2.0 olurken, çekirdek TÜFE %0.2 beklenirken %0.2 geldi ve gri barlarla gösterilen Çekirdek TÜFE de yavaş yavaş artmaya başladı. Tahminen %2 civarına doğru çıkacak. Dün Altın’ın bir ara sert yükselişinin sebebi enflasyondu.

Bugün ABD’den ithalat-ihracat fiyat endeksi verisi açıklanacak. İthalat fiyatlarının %0.4, ihracat fiyatlarının da %0.1 artması bekleniyor. Ayrıca işsizlik başvuruları açıklanacak olup, işsizlik başvurularında 3 bin düşüşle 236 bin olması bekleniyor.

Dün açılışta ABD endekslerinde sert aşağı hareketler vardı. Daha önceki yazımda belirttiğim üzere, ABD’deki vergi reformunun gecikecek olması, borsalara yaramıyor. Zaten bu reform yapılsa, bir coşku yaşanacak ve sonra da malı verecekler ama bir türlü yasalaşamadı. Bu konu piyasaları bir süre daha oyalayacaktır.

BORSA

Dün dış borsalara uyumlu olarak bizim borsada da satış vardı. Önceki günkü yorumumda, TKE göstergesinin 20 seviyesine geldiğini ve 110.250 civarına kadar bir tepkinin oluşabileceğini belirtmiştim. Bu tepki tahmin ettiğimiz gibi, güçlü bir yükselişi başlatmadı. Bu sabah itibariyle grafiklere bakalım ne söylüyor?

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin