Gün Ortası Borsa Yorumu / Bizim Menkul – (09.11.2016)

BIST100 Gün Ortası Yorumu

İlk Yarıda Ne Oldu…

ABD başkanlık seçimlerini son rakamlara göre önde tamamlayan Trump’ın etkisi ile diğer gelişen ülkeler gibi güne sert bir gerileme ile başlayan endeks 74.561 puandan açıldı, seans içerisinde kayıplar geriledi ve ilk seans 75.773 seviyesinden kapandı. Piyasa açılışından önce Trump’ın önde gidiyor olması dolar gelişen ülke para birimleri karşısında yükselmesine sebep oldu. Dolar/TL dün gece 3,30 seviyelerini görmesine rağmen sabah saatleri itibariyle kademeli olarak 3,19 seviyelerine gevşedi. Dün kapanış saatlerinde 3,48 seviyelerinde olan Euro da 3,6955 seviyesini gördükten sonra şu anda 3,54 seviyesinden işlem görüyor.

İkinci Yarıda Ne Bekliyoruz…

Gün içerisinde piyasalar üzerinde önemli etki yapabilecek bir veri beklenmiyor. Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından yapılan konuşmada Trump’ın ılımlı mesajlar vermesi neticesinde gelişmekte olan ülkeler kurlarında bir miktar düzelme gözlendi. Kısa vadede bu tarz dalgalanmalar görülmeye devam edebilir. Piyasalar Trump’ın seçim zaferi sonrası gözleri FED’in Aralık toplantısına çevrilecek. Seçim sonuçlarına ilk tepkide Amerikan 10 yıllık faizlerdeki gevşeme Fed’in Aralık’ta %73 olasılık faiz artırma olasılığına düştüğüne işaret ederken sonraki saatlerde 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,90’u aşması Aralık’taki beklentileri destekler nitelikte.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin