Gün İçi EUR / USD Paritesi Yorumu / İntegral Forex – (07.10.2016)

EUR/USD Gün İçi Teknik Yorumu

ABD istihdam verileri Draghi’nin açıklamasının gölgesinde kaldı. Eylül ayını yansıtan ABD tarım dışı istihdam verisi 172 bin kişilik istihdam artışı beklentisine karşılık 156 bin olarak açıklandı. Bununla birlikte Ağustos ayı verisi 151 binden 167 bine yukarı yönde revize edildi. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda beklentinin altında kalmasına karşılık Ağustos ayına kıyasla artış yönünde karşılandı. Yıllık bazda Saatlik ortalama kazançlarda ise büyüme hızı %2.4’den %2.6 seviyesine çıkmış. Veride en dikkat çekici kısımlardan bir tanesi işsizlik oranının %4.9’dan %5.0’e yükselmesi. İşsizlik oranı Fed’in hedefi üzerinde bir seviyeye gelmiş durumda. Veri sonrasında dolarda kısmi bir zayıflık görüldü ancak çok güçlü olduğunu söylemek zor. Veri sonrasında Kasım ayı toplantısına ilişkin beklentilerin Aralık ayına kaydığı görülüyor. Fed için çok olumsuz bir veri olduğunu söyleyemeyiz. Buna karşın Aralık ayı toplantısına kadar iki tane istihdam verisi alacağımızı da belirtmekte fayda var. Her ne kadar veri kısmi fiyat hareketi yaratsa da veri açıklanmadan önce Draghi’nin yaptığı açıklamalar oldukça dikkat çekici. ECB’nin yine gerekli durumda tüm araçları kullanabiliriz söylemini korumuş ancak parasal desteğin önemli bir miktarını koruyacağız cümlesi önemli. Daha da önemlisi, Draghi piyasalara parasal destek miktarını oldukça yüksek tutmayı sürdüreceğini iletti. Açıklamalarında genel olarak güvercin havasını korumuş oldu. . Bu noktada, Draghi’nin Washington’da IMF toplantılarında yapacağı konuşmaların dikkatle incelenmesinde fayda var. Tapering ile ilgili sorular gelirse vereceği cevaplar daha açıklayıcı olabilir.

Teknik olarak, EUR/USD paritesi 1.1120 – 1.1250 aralığında hareket etmeyi sürdürüyor. Haftalık grafikte hareketli ortalamalar 1.1100 seviyesini işaret ediyor. Bu nedenle aşağı bölgede 1.11 – 1.1120 destekleri kırılması halinde satışlarda hızlanma olabilir. Paritenin destek bölgesinden tekrar yukarı yönde güçlenmesi durumunda ise 1.1250 seviyesine doğru atak yapma potansiyeli bulunuyor.

Dirençler: 1.1200 / 1.1250 /1.1270

Destekler: 1.1120 / 1.1100 / 1.1050

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin