Gün İçi EUR / USD Paritesi Yorumu / Forex Koçu – (21.03.2016)

BUGÜN VERİ YOK, AÇIKLAMA ÇOK

Bugün ekonomik takvime baktığımızda pariteleri etkileyecek önemli bir veri karşımıza çıkmıyor ancak Merkez Bankaları üyelerinden gelen açıklamaları yakından takip ettik şuana kadar. Euro Bölgesi’nden tek gelen veriye baktığımızda cari hesap 25.4 milyar euro ile beklentilerden kötü gelse de EURUSD’de etkisi sınırlı oldu. Öncelikle Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinden gelen açıklamalar ile başlayalım.

Coeure, ECB’nin yalnızca kendi başına büyüme için gerekli şartları sağlayamayacağını söyledi. Ülkelerin vergi sistemlerini değiştirerek daha faydalı hale getirip, büyümeyi destekleyebileceklerini belirtti. Ayrıca ECB’nin son toplantıda aldığı önlemlere dikkat çeken Coeure, ek parasal genişleme hamlelerinin ardından ellerindeki araçların eksik olmadığına dikkat çekti.

Fransa Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi Villeroy ise Euro Bölgesi’nde enflasyonun hala çok düşük olduğunun altını çizerken, düşük enflasyonun yan etkilerini yakından gözlemek gerektiğini söyledi. Açıklamalarının devamında Euro Bölgesinin şuan için deflasyonda olmadığını ve ECB’nin para politikasının da şuana kadar somut sonuçlar ürettiğine dikkat çekti. ECB’nin uygulamakta olduğu negatif faiz oranlarının da etkili ancak sınırları olduğunu söyledi.

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Liikanen, ECB’nin yeni önlemleri enflasyonda iyileşme sağlayacak ve Euro Bölgesi’ndeki toparlanmayı destekleyeceğini söyledi. Faiz oranlarının bir süre daha şuan ki seviyelerinde veya daha düşük seviyelerde kalabileceğini söyleyen Liikanen, ekonomik görünümün ve finansal koşulların kötüleşmesi durumunda ECB’nin hala enflasyon ve büyümeyi destekleyecek kapasiteye sahip olduğunun altını çizdi.

Fed tarafına dönecek olursak, şahin duruşuyla bilinen Lacker, enflasyonun %2’lik hedefe ulaşacağına dair güveni olduğunu ve bu güven için geçerli sebeplerin olduğunun altını çizdi. Petrol fiyatlarının yeniden yükselmesi ve güçlü doların etkilerinin geçmesiyle enflasyonda yükselişin gerçekleşeceğini söyledi. FOMC’nin ise enflasyonu ve fiyat beklentilerini takip etmeye devam edeceğini, gerekirse harekete geçmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi. Diğer bir Fed üyesi Williams ise ekonomideki ilerlemenin devam etmesi ile birlikte Nisan ve Haziran ayındaki toplantılarda faiz artışlarının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Ayrıca küresel riskler olmasaydı Fed faiz artışına daha erken ve daha hızlı başlamış olacaktı açıklamasında bulundu.

EURUSD’ye bakacak olursak bir çok kez altını çizdiğimiz gibi 1.1240 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bugün de haftaya satıcılı başlayan paritede bu bölgeden alıcıların devreye girmesiyle 1.1280 bölgesine kadar devam eden bir yükselişe şahit olduk. 1.12 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Yukarıda 1.1300 ve 1.1340 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu seviyelerin alınmasıyla yukarı yönlü hareketin hız kazandığına şahit olabiliriz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin