Gün İçi EUR/USD Paritesi Yorumları / Yatırım Finansman – (13.05.2020)

ABD’de açıklanan çekirdek enflasyon görünümünün beklentilerin üzerinde bir zayıflığa işaret etmesi ile dolar varlıklarında bir miktar ivme kaybı oluştu. Ayrıca Fed üyelerinin ekonomiye dair olumsuz görünümün arttığına yönelik yapmış olduğu açıklamalar dolar endeksinin 100,0 seviyesi üzerine tırmanmasını zorlaştırıyor. Bir diğer soru işareti yaratan konu ise Fed’in negatif faiz oranlarına araç setinde yer verip vermeyeceği. Bu gelişmelerin akabinde 1,0780 seviyesine dek gerileyen paritede 1,0880 direncine dek yükseliş hareketi oluşsa da paritede alım potansiyeli daha yeterli seviyede değil.

Özellikle Avrupa’da korona virüs salgını ile beraber artan borç yükünün ve bugün açıklanan sanayi üretimindeki daralmanın Euro tarafını baskıladığı söylenebilir. Paritede 1,09-1,10 direnç bölgesi aşılmadan kalıcı yükseliş ivmesinden söz etmek mümkün görünmüyor. Aşağıda ise 1,0780 desteği güncelliğini korumaya devam ediyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN