Gün İçi EUR / USD Paritesi Yorumları / KapitalFX – (26.10.2017)

Gün İçi Euro/Dolar Paritesi Yorumu

ECB beklendiği gibi, Doktor Draghi’den temkinli mesajlar…

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklendiği gibi para politikasında herhangi bir değişiklik yapmadı ve mevduat faiz oranını -%0,40’ta, refinansman oranını %0’da ve marjinal fonlama oranını %0,25’te tuttu. Banka, beklendiği gibi 2018 yılından itibaren aylık varlık miktarını 60 milyar EUR’dan 30 milyar EUR’ya düşürürken, varlık alım programını da Eylül 2018’e kadar ilk etapta devam ettirecek. Toplam olarak bilançoya 270 milyar EUR daha eklenmiş olacak. Gerekirse büyüklük ve sürenin uzatılabileceği belirtilirken, QE bittikten sonra düşük faiz politikasının devam edeceği söyleminin politika açıklamasında yer aldığını görmekteyiz.

Para politikası açıklamasında, EUR’nun mevcut gelmiş olduğu seviyelerden, özellikle de 1,18 üzerine hareketin ardından Banka’nın çok da fazla ileriye dönük yönlendirme konusunda ayrıntı vermek istemediğini görmekteyiz. ECB Başkanı Mario Draghi’nin konuşmasında, itfası gelen tahvillerin yeniden yatırıma yönlendirilmesiyle ilgili ne yapılacağına dair takvimin sonra açıklanacağı, tahvil alımları bitene kadar faiz oranlarında bir değişiklik yapılmayacağı açıklamaları öne çıkıyor. Tabii piyasanın OIS fiyatlaması çerçevesinde 2018 yılı toplantılarına ilişkin verdiği faiz artırım ihtimalleri düşük, ancak her türlü gelişmenin, özellikle de enflasyon tarafındaki, bu oranlara etki edebileceğini göz önünde bulundurursak Banka’nın işler iyi giderse faiz artırımını değerlendirebileceğini yine de akılda tutmak gerekiyor.

Tabii vadesi gelen tahvillerin yeniden yatırıma yönlendirilmesi ve düşük faiz ayrıntıları, konuşmanın beklenenden daha “güvercin” bir havada geçtiğini gözler önüne seriyor. Sonuç olarak 15-20 milyar EUR civarında itfaların yeniden yatırıma yönlendirilmesiyle beraber aslında ECB’nin QE’yi azaltması çok daha fazla görüntüde kalıyor gibi gözükmekte. Yani ECB gerçekten anlamlı bir QE yapmıyor görüntüsü veriyor. Oldukça yumuşak bir geçiş olacak. Enflasyon gerçekleşmeleri ve beklentileri, büyüme rayına oturmuş gibi gözükse de halen istenen seviyelerde değil. Manşet enflasyon, çekirdek enflasyon ve ücret artışlarının halen istenen emareleri göndermediği Draghi’nin konuşmasında da yer bulan ayrıntılar. Ekonominin desteksiz halinin nasıl bir ivme göstereceği belli olmadığı için para politikasının kayda değer bir süre daha destekleyici şekilde kalması gerekliliği ortada. Tabii 2019’da görevi bırakacak olan Draghi’nin ardından Almanya çok istediği ECB Başkanlığı’nı alırsa (muhtemelen BUBA Başkanı Jens Weidmann) işin rengi çok değişecektir.

Piyasaya etki bakımından; Draghi’nin son derece yumuşak ve temkinli söylemlerinin ardından EUR’da önemli desteğe doğru hareketin gerçekleştiğini görüyoruz. 1,18 üzerindeki EUR’yu 1,1720 gibi bir desteğe yönlendirmesi bakımından Draghi açısından konuşmanın başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu destek kritik, eğer ki geçilirse, ki Yellen’ın Fed Başkanı seçilmeyeceğine dair Politico haberi buna vesile olabilir, 1,1660 desteğine kadar da bir çekilme teknik olarak mümkün olacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN