Gün İçi EUR / USD Paritesi Yorumları / KapitalFX – (16.11.2017)

Gün İçi Euro/Dolar Paritesi Yorumu

Euro Bölgesi’nde zayıf enflasyon görünümü devam ediyor…

Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları Ekim ayında aylık bazda beklentiye paralel bir şekilde %0,1 artarken, yıllık enflasyonda beklendiği gibi Eylül ayındaki %1,5 seviyesinden gerileyerek %1,4 seviyesine geriledi. Çekirdek enflasyon da Eylül ayında nihai olarak %0,9 seviyesinde gerçekleşti ve Eylül ayındaki %1,1 seviyesinden 0,2 puan gerilemiş oldu. Çekerdek TÜFE’de aylık bazda %0,1’lik gerileme söz konusu oldu. Genel olarak veri setinin Euro Bölgesi’ndeki zayıf enflasyon görünümünün devam ettiğine işaret ettiğini söyleyebiliriz.

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomileri itibariyle baktığımızda; Almanya’da tüketici fiyatları aylık bazda %0,1 gerilerken yıllık enflasyonun %1,5 seviyesine sert bir gerileme gösterdiği gözlemleniyor. Fransa’da TÜFE enflasyonu aylık %0,1 artış ile %1,2 olarak gerçekleşirken aylık bazda dğişim yaşanmayan İtalya’da yıllık enflasyon %1,3’ten %1,1’e gerilemiştir. Aylık bazda %0,6’lık enflasyon artışı yaşayan İspanya’da ise yıllık enflasyon %1,8’den %1,7’ye gerilemiştir. Özellikle Almanya’daki enflasyonist baskıların Ekim’de aşağı yönlü olarak gerçekleşmesi zayıf EU enflasyon görünümü üzerinde de etkili olmuş görünüyor.

Yıllık bazda gıda ve alkolsüz içecekler %2,3, sanayi malları %1,1, enerji harici sanayi malları %0,4, enerji %3, hizmetler %1,2 artmış görünüyor. Gıda grubunda yıllık artış oranları tatmin edici; en dikkat çekici artış yıllık bazda %4,2 artış gösteren süt, peynir ve yumurta grubunda görülmektedir. Yıllık bazda %2,4 artış gösteren restoran ve oteller grubu içinde konaklama fiyatlarının %4,9 ile pozitif ayrışım gösterdiği görülmekte. Enerjideki %3’lük artışın önemli kısmı da %3,6 artan akaryakıt fiyatlarından gelmekte. En önemli düşüşün %2 ile telefon ve telekomünikasyon hizmetlerinden geldiği görülüyor.

Daha önceki aylarda da belirttiğimiz gibi; çekirdek enflasyondaki belirgin zayıflık ECB’nin para politikası sıkılaştırması yapması önünde en önemli engel olarak görülüyor. ECB Başkanı Mario Draghi de enflasyondaki düşüklüğün geçiciliği üzerinde durmuştu, ancak şu anda bakıldığında bu oranın bariz bir şekilde hedeflerin uzağında kaldığı görülüyor. ECB’nin 2017 için %1,5’luk bir hedefinin olduğunu son ECB toplantısından hatırlıyoruz.

Piyasaya etki bakımından ufak bir “head & shoulders” yapan EUR’nun kritik 1,1760 seviyesi altına geçme denemeleri yaptığı görülmektedir. Neckline olan bu destek kırıldığı zaman satış derinleşebilir ve 1,1680 desteğine doğru hareket olabilir. 1,1820 bir önceki günün direnci olarak izlenmeye devam ediliyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN