Gün İçi EUR / USD Paritesi Yorumları / KapitalFX – (07.09.2017)

Gün İçi Euro/Dolar Paritesi Yorumu

ECB öncesinde beklentiler, olasılıklar, para politikası senaryoları…

ECB’nin Temmuz toplantı tutanaklarında belirtilen güçlü EUR retoriğine piyasa çok fazla takıldı. O yüzden bu kısmı kısa geçeceğim. Draghi, Jackson Hole’da da diğer konuşmalarında da böyle bir serzenişte bulunmadı. 1,19’larda olan bir EUR için de, aşırı güçlenme ifadesini kullanmasını çok fazla beklemem. Ancak piyasanın dikkate aldığı bir faktör olarak; EUR’nun da 1,20’lerin üzerinde hareketinin sınırlı kalmasına ve yukarı gitmekte zorlanmaya başlamasına neden olacak bir faktör olduğunu belirtmek gerekir. ECB’yi bu konuda alarma geçirecek, ihracat yapmakta zorlanacakları eşiğin 1,23 – 1,25 olduğunu öngörmekteyiz.

Daha öncelikli konu olarak ise; Avrupa’daki ekonomik toparlanma ivme kazandıkça sürekli olarak speküle edilen “tapering”… Ağustos öncesinde Eylül toplantısı bir sinyal ayı olarak görülse de, zamanla ekonominin gerçeklerinin ve belirsizliklerinin böyle bir sinyali erteletebileceğini (Ekim veya sonrasına), aksiyon döneminin ise 2018 olabileceğini düşünüyoruz. Böyle düşünmemizdeki dayanaklar; öncelikli olarak ekonomik toparlanmanın kompozit verilerde ortaya konmasına rağmen kompozit verilerdeki etkinin daha çok ağırlığa sahip olan lokomotif ekonomi Almanya’dan geliyor olması, sorunlu ülkelerdeki sorunların devam etmesi… Para politikası bu konuda yeterince gevşek olarak üzerine düşeni yapıyor görünmesine rağmen, sorunların çoğunun yapısal olması işleri zorlaştırıyor. Diğer yandan; ekonominin destekli olarak iyi bir toparlanma sürecinde olmasına rağmen bu durumun destekler azaltıldığında da devam edeceğine yönelik ciddi şüphelerin olması. Bu bakımdan EU, teşviklerin kaldırılmasına veya geri çekilmesine çok hazır değil gibi görünmektedir. Enflasyon konusunda; manşet enflasyonda son ayda kayda değer hareketlenme görülmesine rağmen çekirdek enflasyonun yerinde sayıyor olması, enflasyondaki etkinin geçici fiyat etkisinden kaynaklandığı şüphesini doğurmakta ve enflasyon trendine güvenilememesine neden olmaktadır.

QE konusunda da belirtmemiz gereken bir unsur da, Fed’in QE’si ile benzer yapıda olmasına rağmen niteliksel olarak birkaç farklılığının olması. En önemlisi negatif faiz unsuru… Ekonomik aktivite üzerinden büyümeyi desteklemek ve tasarrufları azaltma konusunda zamanında etkin bir araç olsa da, çok uzun süre uygulanmasının bankacılık sektörüne zarar vereceği aşikar ve bu açıdan bakıldığında Fed’in hiç negatif faiz uygulamaması bakımından ABD’dekinden farklı bir durum oluşmasına yol açıyor. Bu yüzden para politikasının ilk aşaması muhtemelen faizleri yeniden pozitif noktaya doğru getirmek olacaktır. “Tapering” ise bu noktada faiz artışlarıyla koordineli bir şekilde kademeli yapılmalı, ancak dediğimiz gibi bunun için ekonominin desteksiz halinin de destekli hali gibi iyiye gidecek olmasından emin olmak gerekmektedir.

Üzerine yoğunlaşılan bir beklenti yok. Bu yüzden Draghi konuşmasının saptığı her noktada fiyatlamalar ve reaksiyonlar hızlı olacaktır. Geniş resimde, EUR’nun işini kolaylaştıran ABD’de de Fed’in bazı belirsizlik kaynaklı sıkıntılar yaşıyor olması, bu yüzden ABD lehine para politikası duruşunda ve faiz farklarında bariz bir öne çıkma olamıyor. ECB’nin tahammmül eşiği olarak 1,25, piyasa dengesi açısından da 1,22 ve konjonktürel olarak 1,17 seviyeleri geniş dönemde EUR’nun konsolide olacağını düşündüğümüz yerlerdir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin