Gün İçi EUR/USD Paritesi Yorumları / Kapital FX – (6.10.2020)

EUR/USD, AMB ve Powell’in konuşması öncesinde 1,1800 civarında dirençle karşılaştı

EUR/USD paritesi, 1,1800 seviyesine doğru kaydettiği önceki kazançlarını geri verdi.Salı gününde AMB-konuşmaları ve EcoFin toplantısı takip edilecek. Fed Başkanı Powell’in konuşması bekleniyor.

Euro, Salı gününde aşağı yönlü bir baskı altında kaldı ve EUR/USD paritesini 1,1760 bölgesi yakınlarını test etmeye zorladı.EUR/USD, Lagarde ve Powell’in konuşmalarını bekliyorEUR/USD paritesi, 1,1800 seviyesi civarındaki birkaç günün en yüksek seviyelerinde şimdilik güçlü bir dirençle karşılaştı ve ardından satış baskısı altında kalmayı sürdürdü.Bu arada ABD Doları, Fed Başkanı Powell’in Salı günündeki konuşması öncesinde değişken risk iştahı trendleri karşısında zayıf bir toparlanma belirtileri gösteriyor.Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, WSJ için önceden kaydedilmiş yorumlarında, Euro bölgesinde ekonomiyi desteklemek için faiz indirimleri de dahil olmak üzere ekstra teşvikler için ihtimallere işaret etti ve Euro bölgesinde süregelen toparlanmanın asimetrik olduğunu vurgulayarak, ayrıca eksik ve belirsiz kaldığını da sözlerine ekledi.

Veri cephesinde Euro bölgesi İnşaat PMI verileri karışık bir görünüm sergilerken, Almanya’da Fabrika Siparişleri Ağustos ayında beklentilerden fazla arttı ve ülkedeki toparlanmanın güçlü bir şekilde sürdüğünü gösterdi. Günün devamında AMB’den De Guindos, EcoFin toplantısında ve AMB Yönetim Kurulu üyesi Lane bir NABE etkinliğinde bir konuşma yapacak. Ayrıca AMB Başkanı Largarde de bir ESM etkinliğinde bir video konferansa katılacak.ABD’den Ticaret dengesi ve JOLTs Açık İş Pozisyonları verileri ile birlikte, Fed konuşmaları takip edilecek. Ancak piyasaların odağı AMB Başkanı Christine Lagarde ve Fed Başkanı Jerome Powell’in konuşmaları üzerinde olacaktır.EUR/USD paritesi, şimdiye kadar 1,1800 bölgesindeki 55-günlük SMA civarında güçlü bir dirençle karşılaşıyor görünüyor.

Paritenin görünümü yukarı yönlü kalmaya devam ederken, dolayısıyla zayıflığının kısa ömürlü ve sınırlı kalması bekleniyor. Ek olarak daha riskli/getirili olarak algılanan varlıklar çevresindeki güçlü görünüm, koronavirüs krizi sonrasında güçlü bir toparlanmaya dair beklentileri destekleyen yerel güçlü veriler ve ABD-Çin ticaret cephesindeki sakin görünümle birlikte Euro çevresindeki güçlü görünümü destekliyor Spekülatif taraftaki güçlü görünüm, AMB’nin son mesajları ve Euro bölgesi cari denge görünümü de Euro çevresindeki yukarı yönlü görünümü destekliyor.

EUR/USD paritesi en son, gün için %0,03 kayıpla 1,1777 seviyesinde işlem görüyordu.EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler 1,1709 (%38,2 Fibo 2017-2018 yükselişi), 1,1612 (aylık dip 25 Eylül) ve 1.1495 (aylık zirve 9 Mart) seviyelerinde bulunurken, 1,1800 (haftalık zirve 5 Ekim), 1.1917 (10 Eylül zirve) ve 1.1965 (aylık dip 18 ağustos) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN