Gün İçi EUR/USD Paritesi Yorumları / Kapital FX – (30.06.2020)

EUR/USD, Euro bölgesi TÜFE verilerini takiben 1,1200 seviyesinin hemen üzerinde seyrediyor

EUR/USD paritesi aşağı yönlü baskı altında kalarak 1,1200 seviyesine doğru geri çekildi. Euro Bölgesi TÜFE ön tahmini, aylık bazda %0,3 ve yıllık bazda %0,3 seviyesinde gerçekleşti. Fed Başkanı Jerome Powell, Kuzey Amerika seansı sırasında Temsilciler Meclisinde ifade verecek. Euro Salı gününde şimdiye kadar aşağı yönlü baskı altında kalmaya devam ederken, EUR/USD paritesini 1,1200 seviyesindeki önemli destek bölgesini test etmeye zorluyor.EUR/USD paritesi veriler karşısında tepkisiz kaldıEUR/USD paritesi, Pazartesi gününde 1,1300 seviyesi civarına doğru kaydettiği yükselişini geri verdi ve odağını, 1,1200 seviyesi yakınlarındaki işlem aralığının alt bandına kaydırdı.

Bu arada koronavirüs kısıtlamalarını takiben Avrupa’daki ekonomilerin kademeli bir şekilde yaniden açılması dışında kayda değer bir gelişme izlenmiyor. Ancak piyasaların odağı tamamı olmasa da Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin bir çoğunun seyahat kısıtlamalarını kaldırmasının beklendiği 1 Temmuz tarihi üzerinde kalmayı sürdürüyor.Veri cephesinde Euro Bölgesi manşet Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerinden ölçülen enflasyon, Haziran ayında yıllık bazda %0,3’lük bir yükseliş kaydettiği tahmin edilirken, gıda ve enerji maliyetleri hariç tutulan çekirdek TÜFE geçtiğimiz on iki ayda %0,8 artış kaydetmesi bekleniyor.Seansın devamında ABD Federal Rezerv’in (Fed) Başkanı J.Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde ‘Koronavirüs Yardım, Kurtarma ve Ekonomik Güvenlik Yasası’ hakkında ifade verecek. Ek olarak New York Fed Başkanı J.Williams, Atlanta Fed Başkanı R.Bostic, Minneapolis Fed Başkanı N.Kashkari ve FOMC’den L.Brainard’ın konuşmaları takip edilecek.

Veri cephesinde ABD’den Conference Board’ın Tüketici Güveni Endeksi, S&P/Case-Shiller Endeksi ve ABD ham petrol stokları üzerine haftalık API raporu takip edilecek.EUR/USD paritesi, son günlerde şimdiye kadar 1,1350 bölgesi civarında önemli bir dirençle karşılaşmış görünüyor. Yatırımcılar, koronavirüs salgınının ikinci dalgasına dair artan endişelerle birlikte Avrupa’da ekonomilerin kademeli olarak yeniden açılmasını yakından takip ediyorlar. Ancak Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB), Almanya ve Avrupa Komisyonu tarafından duyurulan mali teşviklerle desteklenmeyi sürdürüyor. Ayrıca Euro bölgesinin cari dengesinin güçlü performansı da Euro’nun cazibesini arttırıyor.

EUR/USD paritesi en son, gün için %0,33 kayıpla 1,1203 seviyesinde işlem görüyordu.EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler, 1.1168 (aylık dip 19 Haziran), 1.1147 (27 Mart zirve) ve 1.1026 (200-günlük SMA) seviyelerinde bulunurken, 1.1287 (haftalık zirve 29 Haziran), 1.1348 (haftalık zirve 23 Haziran) ve 1.1422 (haftalık/aylık zirve 10 Haziran) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN