Gün İçi EUR / USD Paritesi Yorumları / Kapital FX – (26.03.2020)

EUR/USD, Fed’den ek hamleler söylentileri üzerine 1.1000 seviyesine doğru yükseliyor

EUR/USD paritesinin yükselişi, 1.10000 seviyesine doğru hız kazandı. Fed Başkanı Powell, Fed Başkanı Powell parasal tabanı genişletmeye ve teşvik vermeye devam edeceklerini ima etti. ABD’dem dördüncü çeyrek büyüme rakamları, Ticaret Dengesi ve İlk İşsizlik Başvuruları verileri takip edilecek. Euro çevresindeki iyimser görünüm güçlenmeye devam ederken, EUR/USD paritesini 1.0980 bölgesine doğru yükseltiyor.EUR/USD, 1.1000 yakınlarındaki haftalık zirvelerine yükseldiEUR/USD paritesinin yukarı yönlü ivmesi, Fed Başkanı Powell’in açıklamalarının ardından hız kazandı. Powell, parasal tabanı genişletmeye ve teşvik vermeye devam edeceklerine dair verdiği sinyallerle ABD dolarının zayıflamasına sebep oldu. Ek olarak Powell, ABD ekonomisinin hali hazırda bir resesyona girmiş olabileceğini belirtti ve ekonominin yılın ikinci yarısındaki toparlanmasının, koronavirüs salgınının hızla kontrol altına alınmasına bağlı olduğunu ifade etti.Veri cephesinde Almanya GfK Tüketici Güveni Endeksi Mart ayındaki 8.3’ten (9.8’den düzeltildi) Nisan ayı için 2.7’ye düştü ve tüketici güvenindeki keskin bozulmaya işaret etti.

Günün devamında ABD’den dördüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), ve Ticaret Dengesi ön verileri takip edilecek. Ancak piyasaların odağı, koronavirüs salgınının ABD işgücü piyasası üzerindeki etkisi ışığında haftalık İlk İşsizlik Başvuruları verileri üzerinde olacak.EUR/USD paritesi, ABD Doları fiyat dinamikleri, koronavirüs salgını çevresindeki gelişmeler ve dünyanın önde gelen merkez bankalarından gelen teşvik önlemleri karşısında, haftanın ikinci yarısında da yukarı yönlü görünümünü koruyor. Fed’in hafta başında duyurduğu son teşvik önlemleri ile birlikte ABD Senatosu’nun 2 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketi ABD Dolarının zayıflığının sürmesine katkıda bulunurken, paritenin 2020 yılında kaydettiği en düşük seviyelerden toparlanmasına katkıda bulunmayı sürdürüyor. Makro ekonomik veri cephesinde ise beklentilerden daha iyi gelen Almanya ve Euro bölgesi PMI rakamları da pariteyi desteklerken, altta yatan görünüm ise aşağı yönlü kalmayı sürdürüyor.

EUR/USD paritesi en son, gün için %0.77 kazançla 1.0965 seviyesinde işlem görüyordu.EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler, 1.0992 (aylık dip 29 Ocak), 1.1008 (55-günlük SMA) ve 1.1082 (200-günlük SMA) seviyelerinde bulunurken, 1.0814 (%78.6 Fibo 2017-2018 yükselişi), 1.0635 (2020 dip 23 Mart) ve 1.0569 (aylık dip 10 Nisan 2017) seviyeleri parite için direnç oluşturabilir.

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin