Gün İçi Dolar Yorumu / IşıkFX – (25.09.2014)

TCMB SÜRPRİZ YAPMADI

TCMB, PPK toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 8,25 seviyesinde bıraktı. Marjinal fonlama oranını yüzde 11,25 olarak bırakan TCMB geç likidite penceresi adı verilen borç verme faiz oranını ise yüzde 12,75’te sabit tuttu. TCMB beklentiye paralel olarak açıklanan faiz oranı kararı sonrasında yaptığı açıklamada yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi ve kredi büyüme hızı üzerindeki olumlu etkilerinin görülmeye başlandığını açıkladı.

Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracatın dengeli büyümeyi desteklemeye devam ettiğini vurgulayan kurul, enflasyon konusunda gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin enflasyon görünümündeki iyileştirmeyi geciktirdiğini söyledi. Enflasyon beklentilerinin, fiyatlama davranışlarının ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakından izleneceğini dile getiren kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasında sıkı duruşlarını devam ettireceklerini belirtti.

ABD tarafındaki faiz artışı beklentilerine paralel olarak Merkez Bankası’nın hükümetin beklentilerine rağmen politika faizinde indirimine gitmedi. Bu adım karşısında TCMB para politikasını ve kuru dengelemek için iç piyasadan çok ABD tarafındaki gelişmeleri takip edecek.

Dolar endeksinin ABD tarafındaki olumlu veri akışıyla birlikte 85,40 seviyelerine ulaşmasının ardından 2,2300 seviyesi üzerinde yatay seyrin gözlendiği USDTRY paritesi, TCMB’nin faiz kararı sonrasında sert yükseliş kaydederek 2,2530 seviyesini test etti. 7 ayın en yüksek seviyesinden fiyatlanan parite için gün içerisinde ABD tarafında açıklanacak dayanıklı tüketim malları siparişleri ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. Bu gelişmeler ışığında paritedeki yükseliş ivmesinin devam etmesi durumunda 2,2570 direnç seviyeleri etkili olabilir. Olası aşağı yönlü kırılmalarda ise 2,2440 destek seviyesi takip edilmelidir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir