Gün İçi Dolar Yorumları / KapitalFX – (06.02.2018)

Gün İçi Dolar/TL Paritesi Yorumu

USDTRY: TRY’nin yüksek korele olduğu grubun görece iyi performansı kurda yükselişi sınırlamaktadır…

Son dönemde gelişmiş ülkelerde tahvil faizleri uzun süre boyunca; enflasyonun yukarıya döndüğü ve Merkez Bankaları’nın faizleri artıracağı beklentileriyle yükselirken ABD’deki hisse senedi fiyatlamasının da aynı şekilde yukarıya gidiyor olmasının yarattığı anomali bir yere kadar dayanarak sert bir düzeltmeye gitmiştir. Teknoloji sektörü ile başlayan hisse satışlarının algoritmik işlemlerle beraber yarattığı flaş çöküşün ardından piyasa halen güvenli liman talebi ve ABD’de enflasyonun yukarı döndüğü beklentisi arasında git-gel yaşamaktadır. ABD endeks vadelilerinin Asya seansından gelen kayıplarını silmesi ile beraber majör para birimlerine güven gelmesi, riskten kaçış ile beraber değerlenen USD’nin kazançlarını sürdürememesine neden olmaktadır. ABD 10 yıllık tahvil faizleri de %2,65’e düştükten sonra gün içinde %2,71 seviyesine doğru toparlanma göstermiştir.

ABD borsalarında başlayan sert satış dalgasının Asya piyasalarına ulaşması ile beraber 3,79’u sabah saatlerinde aşan USDTRY kuru güniçinde ise stabil bir görüntü sergilemiştir. Küresel piyasalardaki satış dalgasının ardından Türk borsası ABD kadar olmasa da küresel satışlardan etkilendi ve günü satıcılı açtı, buna karşın endekse açılış sonrası satışlardan sonra ilave satışlar gelmiyor. Asya EM ve Latin Amerika EM FX grubu riskten kaçışın yarattığı zincirleme etkiyle beraber USD’ye karşı değer kaybı içinde, ancak TRY tarafında hem USD’ye karşı, hem sepet bazında gelen satışlar Pazartesi BİST kapanışı ile Salı BİST açılışı arasındaki periyodla sınırlı kalmıştır. Avrupa EM FX grubu ve pozitif ayrışma gösteren ZAR ile beraber TRY’nin yüksek korele olduğu grubun görece iyi performansı TRY’nin değer kaybını da sınırlamıştır.

USDTRY kuru açısından 3,78 noktasını orta nokta olarak görmekle beraber yakın vadede teknik seviyelerin yukarıda direnç konumunda 3,82, aşağıda destek konumunda 3,75 seviyesinde olduğunu düşünüyoruz. Küresel satışlar devam ederse kur buna tepki verebilir, bu yüzden tepki noktasını geniş tutuyoruz. Geniş resimde; küresel piyasalarda henüz bir trend dönüşümünü konuşma noktasında olmadığımızı düşünmekteyiz, bu açıdan da TRY’nin gerek görece EM FX’e göre pozitifliği, gerekse de S&P 500 vadelilerindeki düşüşün hız kesmesi çerçevesinde mevcut seviyelerde konsolidasyonu daha yüksek olasılıklı görmekteyiz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin