Gün İçi Dolar Yorumları / KapitalFX – (05.01.2017)

USD/TRY Yorumu

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde değer kazanımları söz konusuyken, TRY %1.28 değer kaybıyla negatif ayrışıyor. Geçtiğimiz gün açıklanan FOMC Aralık ayı tutanaklarında göreceli faiz artırımı olacağına yönelik ifadeler TRY üzerinde baskı kuruyor. Özellikle yurtiçinde siyasi ve jeopolitik açıdan tansiyonun yüksek olması da TRY üzerinde baskı oluşturan unsurlar. Genel görünümde bu denli TRY üzerinde baskının olması kurdaki geri çekilme eğilimlerini sınırlı bırakıyor. Kurun soğuyabilmesi için kritik takip ettiğimiz eşik seviyesi olan 3.50 altında kapanışlara ihtiyaç var. Ancak bu eğilim görülmediği müddetçe ve teknik açıdan 3.55 seviyesi üzerinde kalınması kurda yeni rekorları gün yüzüne çıkarabilir. Tarihi rekorunu 3.6390’a taşıyan bu hareketlenmenin ardından olası geri çekilme eğiliminde 3.5910 desteği izlenebilir. Tekrar yönünü yukarıya çevirmesi durumunda ise bu sefer 3.6500 seviyesi hedeflenebilir.

Finkafe'de Paylaş

Gün İçi Dolar Yorumları / KapitalFX – (05.01.2017)

USD/TRY Yorumu

Kur hareketi üzerine…

Türk lirasının, FOMC tutanakları sonrasında GOÜ para birimlerinde oluşan değer kazançlarına uyum sağlayamadığını görüyoruz. Tutanaklar sonrasında GOÜ hareketiyle uyumlu bir şekilde 3,56 seviyelerine doğru gerileyen kur, bu noktaların geniş resimde alım fırsatı olarak görülmesiyle beraber yeniden yükselmeye başladı. Bu kapsamda bugün GOÜ para birimlerinn neredeyse tamamı pozitifken, TL’de USD’ye karşı %1,4’lük bir değer kaybı söz konusudur.

3,60 üzerinde rekor tazeledikten sonra ivmelenen USDTRY kurunun saniyeler içerisinde 3,64 seviyesi üzerine ulaştığı görülmektedir. Aynı anda EURTRY kuru 3,8254 ile rekor kırdı. Hareketin bu kadar kısa süre içerisinde olması ve herhangi bir haber akışı ile eşleştirilememesi akla algoritma kaynaklı bir hareket olabileceği ihtimalini de getiriyor. Rasyonel olabilecek nedeni ise; TL üzerinde geniş resimde süregelen baskı unsurlarıdır. Özellikle Türkiye’nin negatif reel faiz pozisyonunda olması, Merkez Bankası’ndan proaktivite gelmediği sürece liranın değer kaybının derinleşmesinde etkili olacaktır. İlk çeyrek hedefimiz olan 3,60’ın yılın ilk günlerinde aşılmış olması itibariyle, 3,85 olan 2017 USDTRY tahminlerimizi de yukarı yönlü revize edebiliriz.

Finkafe'de Paylaş