Gün İçi Dolar Yorumları / İntegral Yatırım – (13.11.2017)

Gün İçi Dolar/TL Paritesi Yorumu

Küresel piyasalarda, Dolarda temkinli seyir sürüyor. Dolar endeksi, 94.50 puanın çevresinde tutunmaya devam ediyor. Dolardaki bu hareket, gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılıyor ancak GOP’lardaki negatif görünümü sadece Dolara bağlamak yanlış olur. Gelişmekte olan ülkelerde, Türkiye’nin dışında Arjantin, Rusya, Güney Afrika ve Brezilya’ya yönelik risklerde artıyor ve bu ülkelerin CDS rakamlarına da yansıyor. Her bir ülkenin CDS rakamı son günlerde artışa geçti. Bu tablo, gelişmekte olan ülke piyasaları sepetini olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla, TL dışında da az önce belirttiğimiz ülkelerin para birimleri de GOP sepetinde en çok negatif ayrışanlar arasında bulunuyor. Her birinin kendine has hikayesinin bulunması, fiyatlamalar üzerinde baskı yaratıyor. Bu tablo bir süre daha devam edebilir ve risk algısı dağılmadan fiyatlar üzerinde rahatlama gözlemlenmeyebilir. Forex piyasalarında, bugün Türkiye’den cari işlemler ve TCMB’nin beklenti anketi açıklandı. Ancak bunların TL varlıklar üzerinde etkisinin hissedilmediği görülmekte. Dış piyasada ise Dolar üzerinde büyük bir hareket yaratabilecek veri takvimi bulunmuyor.

Teknik Analiz: USD/TRY kuru, bugün 3.85-3.8885 aralığında fiyatlanıyor. Kurda, büyük bir değişiklik yok. Kur, hala 3.85 üzerinde ısrar ediyor bu nedenle geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Kurun rahatlayabilmesi için 3.80 seviyesinin altında kapanışlara ihtiyacımız bulunuyor ancak kısa vadede bu beklenti gerçekleşmeyebilir ve kur bir süre daha 3.85-3.90 aralığını ihlal etmek isteyebilir.

Destekler: 3.85 / 3.8330 / 3.80
Dirençler: 3.8885 / 3.9030 / 3.91

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN