Gün İçi Dolar Yorumları / İntegral Yatırım – (13.03.2018)

Gün İçi Dolar/TL Paritesi Yorumu

TL varlıklar, Euro ve Dolar karşısında kayıplarını derinleştiriyor. Piyasalara baktığımız zaman, tek bir nedene bağlamak zor gibi duruyor. Dün açıklanan Türkiye cari işlemler verisinin içeriğine baktığımız zaman önümüzdeki günlerde cari açığın daha da fazla artabileceği endişesi, küresel piyasalarda Dolar endeksinin yukarı yönde tepki verme iştahının korunması olarak etkenleri sıralayabiliriz. Ancak, bu kırılganlığın biraz daha artmasındaki en etkili gündemde ise, bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları oldu. Menbiç ile ilgili ABD ile görüşmelerin 19 Mart tarihinde olacağını ve bu görüşmede bir yol haritası belirleyeceklerini vurguladı. Mutabakatın başarılı olmaması durumunda Türkiye’nin Menbiç’e operasyon yapacağını ifade etmesi, iç piyasa açısından pek olumlu algılanmamaya başladı. Dış piyasada ABD’den açıklanan şubat ayı enflasyon rakamlarının beklentileri karşılaması ancak bir önceki aya göre performansının zayıf kalması Dolar açısından negatif fiyatlandı. Verinin ardından ise ABD Başkanı D. Trump’ın Dışişleri Bakanı Tillerson’ı görevden aldığını da açıklamasıyla piyasalarda hareketlilik hızlandı. Günün geri kalanında, önemli bir veri akışı bulunmuyor ancak haber akışlarını yakından izlemekte yarar var. Dolar endeksinin, bu haberlerin ardından 90.00 seviyesinin altına doğru gerilemesine rağmen gelişmekte olan ülke para birimleri arasından TL’nin Dolar karşısındaki negatif ayrışması sürüyor. Türkiye’ye yönelik risk algısındaki huzursuzluk TL’nin de kırılganlığının daha artmasına neden olmakta. Dolayısıyla, TL varlıklar bugünü negatif geçiriyor.

USD/TRY

Teknik Analiz: USD/TL kurunda 3.86 seviyesinin üzerini konuşmaya başladık. Teknik göstergelerde kurun yukarı yönde gidebilme ihtimalini destekliyor. Ancak, sert bir yükseliş olduğu için önümüzdeki saatlerde belli direnç noktalarında yorulup, yerini kar satışlarına bırakabilme ihtimalini de unutmamak gerek. Kur için yukarıda 3.8785 ve 3.90 bölgeleri en yakın direnç konumunda. Özellikle, 3.86 seviyesinin üzerinde kalması kurun yukarı yönde gitme iştahını tetikleyebilir.

Destekler: 3.8440 / 3.8230 / 3.8155
Dirençler: 3.8785 / 3.89 / 3.90

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin