Gün İçi Dolar Yorumları / İntegral Yatırım – (03.04.2018)

Gün İçi Dolar/TL Paritesi Yorumu

Bugün yurt içi piyasalar da TÜİK tarafından açıklanan mart ayı TÜFE ve ÜFE rakamları takip edildi. Aylık bazda TÜFE beklentilerin 0.9 puan üzerinde oluşarak %0.99 oranında bir artış yönünde geldi. Manşet enflasyon ise %10.23 ile piyasa tahminlerini aşarken, bir önceki ayında hafif altında bir görünüm izledi. Verinin diğer önemli detayı ise çekirdek enflasyon kısmı oldu. Mart ayına ait çekirdek enflasyon %11.44 ile bir önceki ayın altında bir artışla dikkat çekti. Gelen veri sonrasında TL varlıklardaki ilk etki negatif olurken, veriden kısa bir süre sonra bu kayıpların geri alındığı izlendi. Ayrıca veriye dair şu yorumu da yapmakta fayda var. Manşet enflasyon ve çekirdek enflasyondaki çift haneli seviyeler korunurken, çekirdek tarafındaki bozulma halen daha sürüyor. Bu durum TCMB’nin 25 Nisan tarihinde yapacağı toplantısında sıkı duruşunu bozmayacağı anlamına gelebileceği gibi bir faiz artışını konuşmak adına erken olabilir. Ayrıca 30 Nisan tarihinde yılın ikinci enflasyon raporu yayınlanacak ve burada TCMB’nin enflasyondaki beklentisini ne yönde revize edeceği gelecek günlerin merak konusu olacaktır.

Dolar/TL kuru halen daha 3.95 üzerindeki inadını sürdürmekte ve buna paralel yaşanan yukarı yönlü tepkilerinde EURTRY paritesinin 4.90 üzerine hamle yapmasını sağladığını belirtelim. Bunun yanı sıra dün ABD piyasaları açılışı sonrasında endekslerde %2’nin üzerinde sert satışları izlenirken, bu durum riskli varlıklardan kaçışlara neden oldu. Bu kaçış ortamında Türk Lirasının Dolar ve Euro karşısında kayıp verdiğini gördük. Bu nedenle günün geri kalanında önemli bir veri akışı olmamasına karşın, ABD piyasa açılışı sonrasında yaşanacak dalgalanmaya karşılık dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Dolar/TL kuru 3.95 üzerindeki inatçılığı sürdürüyor. Paritenin bu seviye üzerinde kalması yukarı yönlü tepkilerine imkan tanırken diğer yandan 3.95 – 4.0 aralığında bir yataylığın izlenmesini de sağlıyor. Fakat kur açısından 4 TL seviyesi kritik olduğu gibi ilk zirvesi olan 3.9820 noktasının da önemli olduğunu belirtelim. Bu seviyenin üzerine çıkıp yerleşmedikçe kur yeniden 3.95 bölgesine doğru gevşemek isteyebilir. Aksi halde 4 TL seviyesi ikinci bir direnç noktası olarak hedeflenebilir.

Destekler: 3.9500 / 3.9360 / 3.91
Dirençler: 3.9820 / 4.000 / 4.0313

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin