Gün İçi Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (27.09.2021)

Dolar / TL 8,85 ile rekor seviyeden işlem görüyor

Küresel piyasalarda dolar değer kazanırken Dolar endeksi 93,45 seviyesine, ABD 10 yıllık tahvil faizleri de son 3 ayın en yüksek seviyesi olan %1,48 seviyesine yükseldi. Doların küresel piyasalarda değer kazanması ayrı tutularak yurtiçi piyasalardaki haber ve veri akışları ile Dolar, Türk Lirası karşısında geçen hafta %6 değer kazandı. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine bakıldığında yılbaşından bu yana en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası oldu.

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin politika faizinde 100 baz puan indirime giderek faizleri %18,00’e çekmesi Türk Lirası varlıklardaki değer kaybını hızlandırdı. Piyasa beklentileri faiz değişikliği olmamasına rağmen faiz indiriminin olması ise sürpriz sayılmayacaktı. Faiz indirimi ardından Dolar / TL tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,88’i test etti. Özellikle karar metninde revizyona gidildi. Karar metninde ‘sıkı duruş’ ve ‘politika faizinin enflasyonun üstünde’ ibareleri çıkarıldı.

Faiz indirimi ile birlikte, faiz indirimi kapısının açıldığını söyleyebiliriz. Fakat burada kur tarafının ve global piyasalarında yakın takip edileceğini belirtelim. Teknik olarak bakıldığında yukarı yönlü hareketlenmelerde 9,00 – 9,30 direnç, 8,70 – 8,65 destek olarak takip edilecek.

Kaynak: İnfo Yatırım Dolar / TL Teknik Analiz