Gün İçi Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – (14.10.2021)

Dolar küresel piyasalarda değer kaybediyor, ancak Dolar / TL rekor kırıyor

Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin çok altında gelmesi ve dün açıklanan enflasyon verisinin %5,40 ile yüksek gelmesi sonrasında doların küresel piyasalarda değer kaybı hızlanırken, dolar endeksinin aşağı yönlü hareketi ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kazanıyor.

Fed’in dünkü tutanaklarında da varlık alımlarının Kasım – Aralık’ta azaltılacağını açılaması ve son yılların zirvesine çıkan enflasyonu geçici gördüklerini belirmesi sonrasında son günlerde yüksek enflasyon tedirginliği enflasyon verisi ardından devam ediyor.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kazanmaya devam etse de, Türk Lirası yurtiçindeki dinamiklerden dolayı yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun dün Çankaya’da görüşmesinin ardından TCMB’de 3 üye görevden alındı. Yapılan atamalar sonrasında Dolar / TL 9,18 seviyesi ile rekor kırdı. Eylül ayında yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha kırılgan olan Türk Lirası varlıklar 21 Ekim’deki TCMB PPK’ya odaklandı.

Dolar / TL’de 9,30 direnç, 9,00 seviyesi psikolojik destek olarak takip edilmeye devam edecek.

Kaynak: İnfo Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!