Gün İçi Dolar Yorumları / GCM Yatırım – (16.01.2020)

TCMB & USDTRY

TCMB 75 baz puanlık faiz indirimi ile politika faizini %12.00 seviyesinden %11.25 seviyesine indirmiştir. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz 100 baz puan iken, beklentimize yakın bir faiz indirimi gerçekleşmiştir. TCMB’nin faizde ölçülü bir indirim yapmasında ana etkenin enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam etmesi, enflasyon beklentilerinde genele yayılan düzelmenin sürmesi ve mevcut duruşun dezenflasyon patikasıyla uyumlu olması olarak izah edilebilir.

Para politikası ana kurgusunun dezenflasyon temasına dayalı olduğu varsayımında, TCMB’nin önden yüklemeli faiz indiriminde hareket alanın devam ettiği belirtilebilir. Yılın ilk çeyreğinde kuvvetle muhtemel tek hane politika faizine ulaşma ihtimalini yüksek olarak değerlendirirken, yılın ilk çeyreğinde 125 – 225 baz puan daha faiz indiriminde hareket alanı olabileceğini düşünüyoruz. Bu süreçte Türk varlıklarında pozitif risk algısı devam ederken, ülke risk primi (CDS) 250 seviyesi altındaki hareketine devam etmektedir.

Kısa vadeli görünümde 75 baz puanlık faiz indirimi sonrasında 5,86 seviyesine kadar gerileyen USDTRY için son düşüşlere rağmen 5,86 – 5,90 arasındaki yatay fiyatlama davranışına devam ettiğini söyleyebiliriz. USDTRY kurunda daha net hareketler için ilgili bandın dışındaki hareketler takip edilebilir. Pozitif beklentimizin teknik açıdan bir adım önde olduğu USDTRY için 5,86 destek noktası üzerinde 5,90 başta olmak üzere 5,93 ve 5,95 seviyelerine doğru çıkışlar izlenebilir. Olası geri çekilmelerin daha istekli bir profile dönüşebilmesi ve kısa vadeli beklentimizin geçersiz sayılabilmesi içinse, 5,86 altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 5,83 ve 5,81 gibi rakamlar telaffuz edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN