Gün İçi Dolar Yorumları / GCM Yatırım- (12.12.2019)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 14,00 olan 1 hafta vadeli repo faiz oranında 200 baz puan indirime gitti ve politika faizini yüzde 12,00’ye çekerek 2019 yılını 1200 baz puanlık indirim ile kapattı.

Piyasa beklentisi 150 baz puanlık indirim, GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz ise 200 baz puan indirim olması şeklindeydi. Beklentimiz dahilinde gelen faiz kararı, sürpriz olarak nitelendirilmediği için USDTRY kuru anlık fiyatlama davranışında negatif bir etki oluşturdu. Ancak bu etkiye rağmen kısa vadeli olarak önem teşkil eden 5,77 desteğini aşağı yönlü kırabilmiş değildir. Bu sebeple de TCMB kararı ile birlikte geri çekilmesine rağmen USDTRY için pozitif beklentimizi koruyoruz.

USDTRY 5,77 üzerinde kaldığı müddetçe kısa vadeli olarak 5,82 – 5,84 bölgesine ulaşabilme ihtimali gündemimizde yer almayı sürdürmektedir. Beklentimizin değişebilmesi için 5,77 altında kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Söz konusu kısa vadeli trend değişiminin oluşması durumunda orta vadeli görünümde dikkat çektiğimiz 200 günlük üssel hareketli ortalama 5,67 bölgesi ana destek noktası konumunu sürdürmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN