Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (29.03.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne temettü ödemelerinin etkisiyle negatif başlayan BIST-100 endeksi günün ilk yarısını bankacılık endeksi öncülüğünde %0,22’lik yükselişle 114.378’den kapattı. Bugün TUPRS ve AYGAZ hisselerindeki temettü ödemesinin BIST-100 endeksine etkisi yaklaşık olarak -810 puan olmasına karşın BIST güne sınırlı bir düşüşle başlayıp, artıya geçmeyi başardı. Yurtdışı borsalardaki tepki alımlarına paralel temettü etkisi arındırıldığında BIST’te %1’e yaklaşan tepki alımı olduğunu söylemek yanlış olmaz. TL’deki hızlı değer kaybı sonrası bugün sınırlı değer kazancı var. Bugün açıklana büyüme verileri beklentilerin hafif üzerinde gelirken, 2017 yılı büyümesi %7,40 olarak gerçekleşti. Global büyüme verileriyle karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir değere işaret güçlü büyüme verileri kısa vadede BIST için destekleyici olmaya devam edecektir. ABD vadeli endekslerindeki tepki alımlarına rağmen korku ve endişe endeksi olarak adlandırılan VIX endeksi 22 seviyeleri üzerinde seyrediyor. Kısa vadede ABD borsaları dolaylı olarak da global borsalar için endişenin ve satış baskısı riskinin ortadan kalkması için VIX’in 19 seviyesi altına gelmesi gerekiyor. Aksi durumda ticaret savaşı endişeleriyle başlayan satış baskısı ve volatilitenin tepki alımları sonrası devam etmesi beklenir. İkinci yarıda ABD’de açıklanacak Chicago PMI, kişisel gelir ve gider ile Michigan tüketici güvene endeksi verileri takip edilecek. Endeksin ikinci yarıda tepki alımlarını sınırlı şekilde devam ettirmesini ancak sonrasında gelebilecek satışlarla tekrardan negatif bölgeye geçebileceğini düşünüyoruz.

Endeks üçgen formasyon içindeki sıkışmaya aşağı yönde ihlal etti. Endeks 115.100 altında kaldıkça tepki yükseliş denemeleri oluşsa kademeli olarak düşüşünü uzun vadeli trend desteğinin geçtiği 111.100-111.600 aralığına doğru devam ettirmesi beklenmektedir. Teknik göstergelerdeki ve kısa vadeli ortalamalardaki negatif eğilim tepki yükselişi denemeleri oluşsa da endekste satış baskısının devam edeceği beklentisi destekliyor. Endeks tekrardan 115.100 üzerine geri dönebilirse tepki alımlarının sırasıyla 1116.500 ve 118.000’lere doğru devamı beklenir. Gün içinde ise tepki yükselişleri 114.800-115.100 aralığına doğru devam edebilir. Bu aralığa doğru yükselişler satış fırsatı, 112.500-113.200 aralığına olası düşüşler ise tepki yükselişi için trade amaçlı alım fırsatı olarak takip edilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin