Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (27.02.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne pozitif başlayan BIST-100 endeksi günün ilk yarısını %0,19 yükselişle 119.014’den kapattı. ABD vadeli endekileri ve Avrupa endekslerinin bir kısmında sınırlı negatif eğilim var. BIST ise kısmen sıkışık bir seyri izliyor. Global risk alma iştahı tekrar güçlenmeye başlarken, korku endeksi olarak adlandırılan VIX volatilite endeksinin 16 seviyelerine kadar gerilemesi de bunu destekliyor. Risk alma iştahı güçlendikçe BIST’in de yükseliş eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. Bugün veri tarafında ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Ancak piyasaların ana gündemi saat 18:00’de ABD temsilciler meclisinde sunum yapacak olan yeni Fed başkanı J. Powell’ın yapacağı açıklamalar olacak. Powel’in kademeli faiz artırımını vurgulamaya devam etmesi ve Yellen’in piyasa dostu söylemlerini devam ettirmesi piyasalar tarafından pozitif algılanacaktır. Bu yönde bir sunumun global risk alma iştahını en azından bir sonraki Fed toplantısına kadar güçlü tutması beklenir. Ancak güçlenen büyüme ile birlikte enflasyonun yükselişe geçtiğine ilişkin verilecek mesaj başta EM piyasaları olmak üzere borsalarda satışları tetikleyebilir. Gelişmekte olan ülke piyasaları pozitif ayrışma eğilimini devam ettirirken, EM piyasaları içinde halen yüksek ıskontoya sahip olan BIST’in ilgi odağı olmaya devam etmesi beklenmektedir. EM’lere fon akımları devam ettikçe BIST’in pozitif ayrışarak yükseliş trendini devam ettirmesi beklenmektedir. İkinci ayrıda BIST’te sınırlı kar satışları görebiliriz. Ancak yükseliş trendinin düşük momentumla da olsa devam etmesi ve korunması beklenmektedir.

Endeks kısa vadede 116.800 üzerinde tutundukça ilk hedef bir önceki zirve seviyeleri olan 121.500 olmak üzere yükselişini oluşan üçgen formasyonun minimum yükseliş hedefi olan 123.000’lere kadar devam ettirme potansiyeline sahip olacaktır. Teknik göstergeler ve ortalamalardaki güçlü görünüm geri çekilmeler olsa da yükselişin devam edeceği beklentisini destekliyor. Yükselişin güçlenmesi için gün içinde 119.300’ün yukarı geçilmesi gerekiyor. Bu seviye üzerinde 120.300-120.700 aralığının güçlü direnç olarak çalışması beklendiğinden bu aralığa doğru düşük hacimli oluşacak yükselişler Sat-Al trade için satış fırsatı olarak takip edilebilir. Gün içinde 118.500 altına sarkmalarda kar satışlarının 117.000-117.500 aralığına doğru devam etmesi beklenir. Bu aralığa olası geri çekilme alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin