Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (25.05.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne tepki yükselişiyle başlayan BIST-100 endeksi banka hisseleri öncülüğünde günün ilk yarısını %1,23 yükselişle 102.381’den kapattı. TCMB’nin olağanüstü toplantısı sonrası kurlar bir miktar gerilese de TL’deki volatilite ve değer kaybı devam ediyor. Yurtdışında petrol fiyatlarında düşüş var. BIST ile petrol fiyatları arasında son üç ayda güçlü ter korelasyon olduğu için Petrol’deki düşüşün etkisiyle BIST’te tepki yükselişi devam edebilir. TL’deki değer kayıpları devam etmesine karşın CDS’lerin gevşemeye devam etmesi kısa süre sonra piyasaların sakinleşebileceğine işaret ediyor. TL varlıklardaki güçlü negatif fiyatlama döneminde güçlü görünüm sergileyen BIST TL’deki değer kaybının durmasıyla tepki yükselişini güçlendirerek devam ettirebilir. TL’deki değer kayıpları ve TL varlıklara ilişkin risk algısı ortadan kalkmadıkça BIST’te tepki yükselişleri oluşsa da sınırlı kalması ve sonrasın satış baskısının devam etmesi beklenir. Hem yurtiçi risklerin devam etmesi hem de global tarafta özellikle EM’lere yönelik düşük risk alma iştahı nedeniyle BIST’te tepki yükselişi sınırlı kalabilir. İkinci yarıda petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte BIST’te tepki yükselişi korunmaya devam etse de TL’deki değer kayıplarının tekrar hızlanması durumunda dün olduğu gibi satışların tetiklenmesiyle BIST kazançlarını geri verebilir.

Endeks son iki haftadır 100.600-103.800 arasında dar bantta sıkışıyor. Endeks bu aralığı hangi yönde sonlandırırsa o yönde yaklaşık 3.000 puanlık bir hareket oluşması beklenmektedir. Endeks kısa vadede 100.600 üzerinde tutundukça ban içinde 103.200-103.800’e doğru yükselişini devam ettirebilir. Endeksin 103.800’ü yükselen hacimle yukarı kırılması durumunda tepki yükselişinin 50-200 GHO’nın geçtiği 107.500-108.200 aralığını hedefleyerek güçlenerek devam etmesi beklenir. Endeksin 100.500 altında ise düşüşünü 97.000-97.800 aralığını hedefleyerek devam ettirmesi beklenmektedir. Endekste oluşan “Death Cross” görüntüsü tepki yükselişleri oluşsa da orta vadede düşüş trendinin devam edeceğine işaret etmektedir. Kısa vadeli göstergelerdeki zayıf görünüm gün içinde dün olduğu gibi satış baskısı oluşma riskinin yüksek olduğuna işaret etmektedir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin