Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (24.05.2018)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne güçlü tepki alımıyla başlayan BIST-100 endeksi banka hisseleri öncülüğünde günün ilk yarısını %1,67 yükselişle 103.592’den kapattı. TL’deki sert değer kaybı sonrası dün TCMB toplantı yaparak GLP faiz oranını 300 baz puan artırarak %16,50’ye yükseltti. Karar sonrası Dolar/TL 4,54 seviyelerine kadar sert gerilerken, bugün tekrardan yükselişe geçerek 4,74 kadar yükseliş gerçekleştirdi. Faiz artış kararı sonrası TL bir miktar kayıplarını geri alsa da TL’deki zayıflık devam ediyor. CDS’ler ve tahvil faizlerinde de geri çekime yaşanırken, BIST güne güçlü tepki yükselişiyle başladı. TL varlıklara göre son dönemde güçlü görünüm sergileyen BIST TL’nin toparlanmaya devam etmesi ve faizlerdeki gerilemeyle birlikte tepki yükselişini devam ettirebilir. Ancak hem yurtiçi risklerin devam etmesi ve hem de global tarafta gelişmekte olan ülkelere yönelik azalan risk iştahı nedeniyle BIST’te tepki yükselişleri devam etse de kısmen sınırlı kalması beklenmektedir. Kısa vadede tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılabileceğini ve düşüş trendinin orta vadede tepki yükselişi sonrası devam edeceğini düşünüyoruz. Fed tutanaklarının Haziran ayına ilişkin faiz artışına işaret ediyor olması da kısa vadede EM piyasaları için risk iştahını düşürmeye devam edecek temalardan biri olacaktır. Global risk alma iştahının kısa vadede güçlenmesi, TL’de daha güçlü toparlanma oluşması ve petrol fiyatlarında başlayan gerilemenin güçlenmesi durumunda BIST’te tepki yükselişinin 108.000’li seviyelere kadar güçlendirmesi beklenmektedir. BIST’in ikinci yarıda pozitif eğilimini koruması beklenmekle birlikte döviz kurlarında yukarı yönlü oynaklığın devamı durumunda BIST kazançlarının büyük kısmını geri verebilir.

Endeks kısa vadede 101.800 üzerinde kaldıkça ilk hedef 104.400 olmak üzere tepki yükselişini devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak endeksin tepki yükselişini güçlendirerek devam ettirmesi için bu seviyeyi yükselen hacimle yukarı kırması gerekiyor. Endeks 104.400 üzerinde tepki yükselişini 200 GHO’nın geçtiği 108.200’lere kadar devam ettirme potansiyeline sahip olacaktır. Ancak endeks kısa vadede 104.400, orta vadede ise 200 GHO’nın geçtiği 108.200’ler altında kaldıkça yükselişlerin tepki niteliğinde kalması ve düşüş trendinin tepki yükselişi sonrası devam etmesi beklenmektedir. Endeksin 101.800’ün altındaki kapanışlarda 97.800-99.200 aralığını hedeflemesi beklendiği için kısa vadeli pozisyonlar 101.800 stop-loss olarak takip edilmelidir. Düşük hacimle 104.400’lere doğru olası yükseliş ise kısa vadeli trade amaçlı satış fırsatı olarak takip edilebilir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin