Gün İçi Borsa Yorumu / Şeker Yatırım – (16.06.2017)

BIST100 Gün İçi Yorumu

Güne yatay başlayan BIST-100 endeksi dar bantta hareket ederek günün ilk yarısını %0,01 ile 98.725 seviyesinden yatay kapattı. Yellen’in bu yıl bilanço küçültmeye başlayacağız açıklaması sonrası dün global borsalardaki satış baskısı bugün yerini tepki alımlarına bıraktı. Petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi borsalardaki pozitif seyre destek oluyor. Dünkü satıcılı seyir sonrası BIST’te yatay yakın sıkışı seyir var. Bugün ABD’de açıklanacak Michigan tüketici güven endeksi, konut ve inşaat başlangıçları takip edilecek önemli veriler olacak. Fed’in bilanço küçültmeye başlayacağı açıklaması kısa vadede EM’lere yönelik risk iştahını düşük tutabilir. Bu da kısa vadede BIST dahil EM borsalarında kar satışlarını beraberinde getirebilir. Ancak orta vadede EM’lere yönelik fon akımlarının momentum kaybetse de devam etmesi beklenmektedir. Her ne kadar Fed bilanço küçültmeye başlasa da halen para politikası genişleyici olmaya devam edecektir. Yurtiçinde ise TCMB faizleri sabit bırakırken, enflasyon tehdidinin devam ettiği mesajını yineledi. TCMB kararı sonrası yurtiçi tahvil faizlerinde sakin seyir devam ediyor. Ancak mevcut seviyeler BIST’teki pozitif fiyatlamaya göre yüksek kalmaya devam ediyor. Bundaki ana neden TCMB’nin de belirtiği gibi yüksek enflasyon beklentisinin devam etmesidir. Yurtiçi 10yy tahvil faizlerinin %10,70 üzerine doğru yükselişi eğilimine girmesi BIST’te kısa vadede banka hisseleri öncülüğünde kar satışlarının güçleneceğinin işareti olacaktır. Düşen risk iştahıyla birlikte BIST’te yükseliş denemeleri oluşsa da kısa vadede kar satışı baskısının daha ağır basması beklenmektedir.

Endeksin kısa vadeli yükseliş eğilimini devam ettirebilmesi için 98.500 üzerinde tutunmaya devam etmesi gerekiyor. Bu seviye üzerinde sırasıyla 100.200 ve kanal direnci olan 102.500 seviyeleri hedef olmaya devam edecektir. Endeksin 98.500’ü aşağı kırarak altında kapanış yapması durumunda ise kar satışlarının güçlenmesi ve endeksin sırasıyla 97.500 ve 95.628-95.855 arasındaki fiyat boşluğunu hedefleyerek düzeltme eğilimi içine girmesi beklenmelidir. Günlük periyotta MACD Sat konumunu koruması ve kısa vadeli göstergelerde son yükselişte negatif uyumsuzlukların oluşması endekste tepki yükselişi denemeleri oluşsa da kar satışı baskısının devam edeceğine işaret ediyor. Ancak kısa periyotta göstergeler aşırı satıma yakın olduğu için gün içinde sınırlı tepki alımları oluşabilir. Gün içinde 99.500 ve üzerine yükseliş denemeleri satış fırsatı, 97.500’lere doğru olası düşüş ise gün içi tepki yükselişi için alım fırsatı olarak takip edilebilir. Kısa vadeli karlı pozisyonlar için 98.400 zarar-kes seviyesi olarak izlenebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin